Data aktualizacji: 17 listopada 2023
Próbę odzyskania należności może podjąć każdy wierzyciel. Do tej czynności nie jest wymagane dodatkowe uprawnienie czy wykształcenie kierunkowe. Zupełnie inną kwestą jest skuteczność działań oraz ich czasochłonność. Jeśli specjalizujemy się w innej dziedzinie, pojawia się pytanie: czy działania windykacyjne wykonywać we własnym zakresie, czy przekazać je na zewnątrz. Jeśli decydujemy się na outsourcing, gdzie powinniśmy udać się z problemem? Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest przekazanie sprawy kancelarii adwokackiej. W niniejszym artykule przybliżymy zalety takiego postępowania.
Wyspecjalizowana kancelaria prawna dysponuje doskonaloną przez wiele lat i sprawdzoną pod kątem obowiązującego prawa procedurą działań. Dzięki temu działania są nie tylko bardziej skuteczne, ale w efekcie w większości przypadków odzyskanie należności trwa krócej.
Co istotne, wieloletnie doświadczenie pozwala również znacznie lepiej reagować na zmieniającą się sytuację. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, możemy trzymać się wcześniej ustalonego schematu działania, proces windykacji wydaje się mało skomplikowany. Niestety, idealne sytuacje występują rzadko. Znacznie często konieczne jest reagowanie wydarzenia. Odejście od utartego schematu. Wówczas doświadczenie i umiejętność praktycznego zastosowania przepisów prawa ma ogromne znaczenie.
Wezwanie do zapłaty czy pismo opatrzone podpisem i pieczęcią kancelarii adwokackiej często działa mobilizująco na dłużnika i skłania go do szybkiego uregulowania zadłużenia. To również wyraźny sygnał, iż wierzyciel traktuje sprawę poważnie i prawdopodobnie, jeśli dłużnik nie ureguluje zobowiązania, sprawa trafi do sądu. Co wiąże się z dodatkowymi kosztami poza koniecznością zwrotu samego zadłużenia.
Znaczna część dłużników już na tym etapie dochodzi do wniosku, iż dalsze opóźnienia są zwyczajnie nieopłacalne.
Wielokrotnie powtarzamy na łamach tego bloga. Czas jest często niedocenianą walutą. Windykacja samodzielna wiąże się z koniecznością sprawdzenia wielu przepisów i procedur. Stworzenia pism, pozwów czy wezwań do zapłaty. Mimo, iż są to czynności, które można wykonać (teoretycznie) poprawnie bez pomocy adwokata, z pewnością zajmą dosyć dużo czasu. Oczywiście przy założeniu, że zostaną wykonane w sposób należyty. Warto w takiej sytuacji przekalkulować, czy czas poświęcony na windykację to dobre miejsce alokacji naszych zasobów. Czy ten sam czas, przeznaczony na realizację działań, w których się specjalizujemy nie przyniesie nam więcej korzyści. Czy czas pracy naszych współpracowników, którym delegujemy to zadanie nie mógłby być spożytkowany znacznie lepiej? Wreszcie, czy realnie jesteśmy w stanie poświęcić znaczną ilość czasu, aby takie zadanie wykonać poprawnie? Założenie, iż znajdziemy w najbliższym czasie XX godzin na odpowiednie przygotowanie dokumentacji, kontakt z dłużnikiem, opracowanie strategii działań, w teorii brzmi dobrze. W praktyce w wielu wypadkach codzienne obowiązki wykreują jeden z dwóch scenariuszy:
Przekazanie kwestii odzyskiwania zadłużenia kancelarii prawnej to również sposób na uniknięcie typowych błędów, które często pojawiają się w trakcie działań samodzielnych. Tą to m.in.:
Adwokaci często korzystają z różnych narzędzi i zasobów, takich jak specjalistyczne oprogramowanie oraz wszelkiego rodzaju bazy danych, które mogą ułatwiać proces windykacji i czynią go bardziej skutecznym. Część narzędzi zarezerwowana jest wyłącznie dla kancelarii prawnych, część jest ogólnodostępna, jednak koszt, jaki należy ponieść za dostęp w przypadku pojedynczego działania jest zwyczajnie nieopłacalny.
Windykacja przeprowadzona przez specjalizującego się w tej dziedzinie adwokata wiąże się najczęściej ze znacznie wyższą skutecznością. Z uwagi na doświadczenie i znajomość procedur oraz obowiązujących przepisów. Wszystkie wymienione w powyższych akapitach zalety tak naprawdę wpływają na właściwie najważniejszą kwestię związaną z odzyskiwaniem należności – skuteczność. Koniec końców celem windykacji jest odzyskanie środków, które jest nam winny dłużnik. Odzyskanie w możliwie krótkim czasie.
Analizując opłacalność outsourcingu windykacji nie można zapomnieć o mniej materialnych kwestiach. Emocjach, stresie i tym, jak cała sytuacja wpływa na osobę realizującą takie działania. Osobę, które na co dzień zajmuje się zupełnie innymi czynnościami. Która wykonała swoją pracę lub dostarczyła towar, za który nie otrzymała opłaty. Osobę, która być może pożyczyła istotną kwotę znajomej osobie. Chcąc pomóc w konsekwencji sama zaczyna mieć problem. Sytuacje wierzycieli są różne, jednak większość z nich podchodzi do kwestii zadłużenia emocjonalnie, co może mieć swoje znacznie bardziej długofalowe przełożenie.
W przypadku chęci rozpoczęcia współpracy w zakresie windykacji zapraszamy do kontaktu:
Napisz, co o tym sądzisz