Data aktualizacji: 25 marca 2020
Umowy w obrocie cywilnoprawnym, zwłaszcza wśród przedsiębiorców, często zawierają postanowienia dotyczące tzw. „siły wyższej”. W związku z dynamicznym rozwojem obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce i na świecie, powoływanie się na klauzulę siły wyższej będzie miało kluczowe znaczenie dla terminowej realizacji umów cywilnoprawnych i dochodzenia roszczeń, a także windykacji długów.
Klauzula siły wyższej jaką wskazujemy w umowach składa się zazwyczaj z postanowienia o wyłączeniu odpowiedzialności stron za skutki wynikające z działania siły wyższej oraz wylicza, czym w szczególności jest siła wyższa. Czasami strony zawierają bardziej rozbudowane klauzule, w których znajdują się postanowienia o obowiązku informowania kontrahenta o utrudnieniach w wykonaniu zobowiązania z powodu siły wyższej, uprawnieniach do zmiany terminu realizacji lub wynagrodzenia, a nawet uprawnienia do wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy.
W związku z tym warto przejrzeć aktualne umowy handlowe pod kątem zabezpieczeń, postanowień zawierających kary umowne oraz klauzule zabezpieczające na wypadek siły wyższej. Brak takiej klauzuli w umowach powoduje, że będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.
Bez wątpienia wiele firm nie będzie w stanie wykonać swoich zobowiązań umownych, a w konsekwencji będą narażone na roszczenia ze strony kontrahentów, a w dalszej kolejności windykację należności. W sytuacji, gdy strony nie dojdą do porozumienia w zakresie tego jak powinna być wykonywana umowa w czasie trwania epidemii koronawirusa – sprawa może zostać poddana ocenie sądu.
Jeżeli chciałbyś podjąć kroki prawne, z uwagi na brak możliwości terminowego wykonania umowy ze względu na epidemię koronawirusa zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.
Komentarze
Tomasz
6 kwietnia 2020Bardzo na czasie!