Data aktualizacji: 12 sierpnia 2022
Umowy podpisywane na odległość nie są wprawdzie nowością, jednak w ostatnich latach ta forma zyskała na popularności. Zarówno z powodu postępującej cyfryzacji, ale również z uwagi na ograniczenia związane z epidemią, które towarzyszyły nam przez ostatnie lata. W związku ze zwiększeniem liczby tak podpisywanych umów, uległa powiększeniu również ilość nieuregulowanych zobowiązań z tego tytułu, które muszą być windykowane. W niniejszym artykule wyjaśnimy kilka kluczowych kwestii związanych z tym tematem.
To często zadawane pytanie. O ile w dalszym ciągu fizyczny dokument podpisany przez obie strony jest bardzo popularny, o tyle nie jest to jedyny sposób zawarcia umowy. Warto również zaznaczyć, iż umowa nie musi być podpisana w sposób tradycyjny – fizycznie sygnowana przez reprezentantów obu stron. Umowa może zostać również podpisana elektronicznie – kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Popularną formą zawierania umów jest forma dokumentowa, czyli złożenie oświadczenia woli w postaci nośnika informacji, w sposób umożliwiający ustalenie osób składających oświadczenie oraz zapoznanie się z całą treścią oświadczenia. Nośnikiem danych mogą być np.:
Na korzyść formy dokumentowej z pewnością przemawia jej elastyczność.
Jeśli chodzi o windykację umowy podpisanej czy to osobiście, czy to zdalnie, sam proces windykacji nie różni się co do zasady. Dłużnicy często zakładają, iż w przypadku umowy podpisanej zdalnie mają większe szanse na uniknięcie spłaty zobowiązania. Jest to jednak błędne myślenie. O ile sama umowa nie posiada wad prawnych, a sposób jej podpisania nie budzi wątpliwości, jest ona tak samo traktowana, jak umowa w „tradycyjnej formie”.
Podpisując umowę zdalnie warto wziąć jednak kilka kwestii pod uwagę:
Proces rozpoczęcia windykacji umowy zdalnej nie różni się niczym od windykacji umowy tradycyjnej. Co więcej, windykację również możemy przeprowadzić zdalnie. Zarówno samodzielnie (korzystając z poczty elektronicznej, telefonu, czy w dalszej kolejności Elektronicznego Postępowania Upominawczego), jak również korzystając z usług kancelarii prawnej. W naszym przypadku sprawę zgłosić można na kilka sposobów:
Napisz, co o tym sądzisz