Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Windykacja polubowna vs egzekucyjna

Data aktualizacji: 29 kwietnia 2022

Jeśli dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań w terminie, w pewnym momencie przychodzi czas na rozpoczęcie windykacji. Najczęstszą i najbardziej popularną metodą jest postępowanie polubowne. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Warto znać wszystkie swoje opcje oraz wiedzieć, czym się od siebie wzajemnie różnią. W niniejszym artykule zajmiemy się porównaniem postępowania polubownego oraz egzekucyjnego.

Co to jest windykacja polubowna?

Postępowanie polubowne obejmuje szereg działań mających doprowadzić do dobrowolnego uregulowania długu. W ramach tego etapu windykacji często dochodzi do podpisania z dłużnikiem porozumienia/ugody o spłatach ratalnych wcześniej uzgodnionych z wierzycielem. Negocjujemy z dłużnikami warunki uregulowania należności, nadzorujemy spłaty długu w terminach ustalonych w porozumieniu, gromadzimy i analizujemy dowody i dokumenty niezbędne do ewentualnego prowadzenia sprawy windykacyjnej w sądzie.
 

Czym jest postępowanie egzekucyjne?

Postępowanie egzekucyjne obejmuje przygotowanie dokumentów i informacji o dłużniku koniecznych do wszczęcia egzekucji. Przygotowujemy wniosek o wszczęcie egzekucji i kierujemy sprawę do Kancelarii Komorniczej. Prowadzimy nadzór nad przebiegiem postępowania egzekucyjnego i wspieramy działania komornika posiadanymi informacjami na temat dłużnika.
 

Różnice pomiędzy windykacją polubowną a egzekucją długów

Pomimo, iż oba postępowania dotyczą windykacji zadłużenia i ich zamierzonym celem jest odzyskanie należności od dłużnika, różnią się od siebie diametralnie. Szczególnie różnice widać w przypadku:

  • warunków wstępnych,
  • czasu działań,
  • kosztów,
  • relacji z dłużnikiem.

 

Warunki wstępne

Nie bierzemy pod uwagę jako warunku wstępnego samego wystąpienia zobowiązania dłużnika na rzecz wierzyciela. Zakładamy, iż ono wystąpiło.

W przypadku postępowania polubownego co do zasady nie występują warunki wstępne, które należy spełnić, aby rozpocząć działania.

W przypadku postępowania egzekucyjnego sprawa ma się nieco inaczej. Do jej rozpoczęcia potrzebny jest nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności.
 

Czas

Windykacja polubowna trwa zdecydowanie krócej. Po pierwsze z uwagi na fakt, iż nie musimy spełnić dodatkowych wymogów wstępnych. Po drugie możemy szybko reagować na zmieniającą się sytuację.

W przypadku postępowania egzekucyjnego mamy nieco inną sytuację. W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę dosyć długi czas potrzebny na uzyskanie nakazu zapłaty. Następnie musimy przygotować się na przejście całej procedury odzyskania długu realizowanej przez komornika. Od rozpoczęcia działań, przez poszukiwania majątku, po podjęcie próby odzyskania należności.
 

Koszty

W przypadku postępowania polubownego z reguły koszty są znacznie niższe. W przypadku egzekucji komorniczej, wprawdzie znaczna część kosztów zostanie nam zwrócona wraz z odzyskanym zadłużeniem, jednak tylko w przypadku, kiedy finalnie zadłużenie uda się odzyskać.
 

Relacje z dłużnikiem

Postępowanie polubowne ma tę zdecydowaną przewagę, iż w wielu wypadkach pozwala na zachowanie dobrych relacji z dłużnikiem. Mail, telefon z ponagleniem zapłaty, czy nawet wezwanie do zapłaty działaniami, w przypadku których relacje z dłużnikiem (jeśli tego chcemy) mogą zostać jeszcze naprawione. W przypadku podjęcia decyzji o skierowaniu sprawy na drogę sądową oraz zaangażowaniu w windykację komornika szanse na zachowanie poprawnych relacji są raczej znikome.
 

Rachunek zysków i strat

Na wstępie warto zaznaczyć, iż nie powinniśmy rezygnować z podjęcia próby polubownego rozwiązania sporu. W przypadku wyboru pomiędzy postępowaniem polubownym a sądowo-egzekucyjnym pytanie nie powinno brzmieć „które wybrać?”, a raczej „kiedy wybrać drugie, jeśli pierwsze nie daje rezultatów?”.

Warto sporządzić sobie krótki rachunek zysków i strat w celu ustalenia, czy jest to już moment na bardziej zdecydowane działania.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *