Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Windykacja polubowna krok po kroku

Data aktualizacji: 6 sierpnia 2021

Windykacja polubowna to pierwszy krok na ścieżce prowadzącej do odzyskania długu. Pierwszy i jeśli dobrze przeprowadzony, często ostatni. W niniejszym artykule omówimy podstawowe etapy tego typu postępowania.

Przypomnienie o spłacie

Pierwszym krokiem zwykle jest przypomnienie dłużnikowi o konieczności spłaty zadłużenia. Bywają sytuacje, w których opłata nie została uiszczona z powodów błahych i szybkie przypomnienie rozwiązuje problem. Jest to szczególnie częste w relacjach B2B w przypadku małych przedsiębiorców i niskich kwot. Urlop, roztargnienie, zwykły błąd, to często właśnie takie sytuacje.

Pierwsze przypomnienie (jeśli reagujemy od razu po terminie płatności) powinno być delikatne, aby niepotrzebnie nie zaogniać sytuacji. Jeśli to zwykły błąd, zostanie szybko naprawiony.
 

Kolejny kontakt z dłużnikiem

Kolejne kontakty z dłużnikiem powinny mieć już bardziej stanowczy charakter. Powinniśmy nastawić się na to, iż dłużnik musi mieć świadomość, że dług musi być spłacony jak najszybciej. Warto tego typu korespondencję prowadzić już w formie, która pozwoli na udowodnienie naszych działań – np. w formie mailowej.

Jest to również etap, na którym warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy kancelarii prawnej. Często pojedyncze pismo od prawnika działa mobilizująco na dłużnika i rozwiązuje problem zanim konieczna będzie windykacja sądowa.
 

Wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty to dokument kierowany do dłużnika zawierający m.in.:

  • dane wierzyciela,
  • dane dłużnika,
  • kwotę (lub kwoty) zadłużenia,
  • dokumenty, z których owo zadłużenie wynika,
  • termin płatności,
  • odsetki,
  • konsekwencje związane z niespłaceniem zadłużenia.

Wezwanie do zapłaty warto wysłać pocztą tradycyjną za potwierdzeniem odbioru na adres dłużnika.
 

Konsekwencja działań

Bardzo istotna kwestia. Konsekwencja działań to klucz do sukcesu. Dłużnik musi mieć świadomość, iż nie zaprzestaniemy działań do momentu, kiedy nie odzyskamy należności. Jeśli umówiliśmy się na konkretny termin spłaty, nie powinniśmy go przesuwać, czy w inny sposób renegocjować. Takim działaniem niestety pokazujemy dłużnikowi, iż ma możliwość zwłoki.
 

Czy warto zwlekać z rozpoczęciem działań?

Zdecydowanie nie warto zwlekać z rozpoczęciem działań. Każdy kolejny miesiąc zwłoki może mocno utrudnić windykację. Nie tylko z uwagi na fakt, iż pokazujemy dłużnikowi, iż akceptujemy jego działania, ale również m.in. z powodu:

  • wzrostu szans na niewypłacalność dłużnika,
  • pojawienie się innych roszczeń wobec dłużnika,
  • zakończenie działalności gospodarczej,
  • „zniknięcie” dłużnika (np. wyjazd za granicę).

 

Bezpłatna wycena windykacji

Jeśli rozważamy windykację z pomocą kancelarii prawnej, warto mieć komplet danych. Szczególnie od strony kosztów przedsięwzięcia. Z tego powodu przygotowaliśmy specjalny formularz bezpłatnej wyceny windykacji, który pozwoli określić koszty w konkretnej sytuacji. Formularz dostępny jest pod adresem: bezpłatna wycena windykacji

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *