Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Windykacja a inflacja – kluczowe kwestie

Data aktualizacji: 16 września 2022

Rosnąca inflacja wpływa na życie każdego z nas. Zarówno pod kątem prywatnym, jak i biznesowym. Wbrew pozorom nie jest to jedynie kwestia wzrostu kosztów, ale realny problem w kwestii zobowiązań, które nie zostały przed dłużników uregulowane. W niniejszym artykule zajmiemy się najważniejszymi kwestiami dotyczącymi inflacji pod kątem zadłużenia i windykacji.

 

Czym jest inflacja?

W uproszczeniu inflacja jest pewnego rodzaju ogólnym wzrostem cen. Ogólnym, ponieważ mówimy o wzroście cen w całej gospodarce. Na inflację możemy również spojrzeć od drugiej strony. Wzrost cen oznacza obniżenie siły nabywczej pieniądza – dysponując tą samą kwotą możemy nabyć mniej towarów lub usług. Taki stan rzeczy stanowi problem patrząc pod kątem wierzyciela.
 

Czy inflacja ma wpływ na wysokość długu?

Patrząc pod kątem kwotowym, o ile specyficzne warunki umowy pomiędzy dłużnikiem, a wierzycielem nie mówiły inaczej, wysokość długu nie zmienia się w zależności od inflacji.

Sytuacja nie jest jednak taka prosta patrząc pod kątem siły nabywczej odzyskiwanego zadłużenia. W tym wypadku każde opóźnienie w uregulowaniu zadłużenia, jest niekorzystne dla wierzyciela również biorąc pod uwagę właśnie kwestie inflacji.

Posłużmy się przykładem:
Firma A zakupiła usługi od Firmy B, które zostały zrealizowane i za które zgodnie z wcześniejszą umową została wystawiona faktura VAT na kwotę 10 000 PLN. Termin płatności zobowiązania został ustalony na dzień 31.01.2022 roku. Z uzyskanej za zrealizowaną usługę Firma B planowała 15.02.2022 zakupić dodatkowy sprzęt niezbędny do realizacji bardziej skomplikowanych usług. Na dzień 15.02.2022 sprzęt ten wyceniany był na kwotę 9500 PLN. Niestety firma B musiała odłożyć zakup w czasie z uwagi na opóźnienie płatności faktury VAT Firmy A. Należność została uregulowana dopiero 31.08.2022 roku. Firma B niestety nie mogła jednak pozwolić sobie na zakup wcześniej planowanego sprzętu, ponieważ jego cena w międzyczasie wzrosła do kwoty 10 500 PLN. Tym samym siła nabywcza wcześniejszej kwoty 10 000 PLN znacząco zmalała.

15.02.2022 kwota 10 000 PLN pozwoliłaby na zakup sprzętu. Do dyspozycji Firmy B pozostałaby również kwota 500 PLN.
31.08.2022 ta sama kwota 10 000 PLN wymagałaby zasilenia dodatkowym kapitałem 500 PLN w celu zakupu tego samego sprzętu.
W tym konkretnym przypadku możemy powiedzieć, iż Firma B z uwagi na opóźnienie w płatności poniosła stratę w wysokości 1000PLN – biorąc pod uwagę siłę nabywczą pieniądza.

Jest to oczywiście przykład dosyć uproszczony.
 

Odsetki ustawowe

Oczywiście nie możemy zapomnieć o odsetkach ustawowych za opóźnienie. W zależności od ich formy oraz stron, które zawierają umowę ich wysokość może się różnić.

W praktyce odsetki ustawowe nie rekompensują w całości (lub wcale) strat związanych z siłą nabywczą pieniądza. Dzieje się tak m.in., ponieważ:

  • przy mniejszych kwotach oraz kilkumiesięczny opóźnieniach przedsiębiorcy często nie decydują się na żądanie dopłaty odsetek ustawowych,
  • dłużnicy często nawet po uregulowaniu zobowiązania podważają lub ignorują kwestę odsetek ustawowych,
  • chcąc zachować dobre stosunki z kontrahentem, przedsiębiorcy sami rezygnują z odsetek,
  • wysokość odsetek ustawowych nie rekompensuje w całości obniżonej siły nabywczej pieniądza.

 

Dlaczego warto rozpocząć działania?

Przytoczony wcześniej przykład najlepiej obrazuje, dlaczego podjęcie szybkich działań zmierzających do odzyskania należności, szczególnie przy wysokiej inflacji powinno być priorytetem dla przedsiębiorstwa.

Każdy miesiąc zwłoki, nie tylko obniża szanse na końcowy sukces, ale również realnie wpływa na wartość długu (w ujęciu siły nabywczej).
 

W jaki sposób rozpocząć windykację dłużnika?

Pierwszym etapem windykacji jest windykacja polubowna. Więcej informacji na temat tego etapu można znaleźć tutaj: postępowanie polubowne

Istnieje również możliwość bezpłatnej wyceny działań windykacyjnych. W tym celu należy skorzystać z formularza znajdującego się tutaj: formularz wyceny windykacji
 

Gdzie można uzyskać pomoc w kwestii windykacji?

Nasza kancelaria specjalizuje się w odzyskiwaniu należności zarówno od podmiotów fizycznych, jak i prawnych. W przypadku pytań lub chęci nawiązania współpracy, zapraszamy do kontaktu:

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *