Data aktualizacji: 5 maja 2023
Wezwanie do zapłaty to jeden z najczęściej używanych środków dyscyplinowania dłużnika. Jest nie tylko skuteczne, ale często stanowi niezbędny element dalszych działań windykacyjnych. Warto zadbać o jego formę oraz zawartość merytoryczną. To, czy dłużnik potraktuje nas poważnie może mieć niebagatelne znaczenie. Szczególnie na etapie windykacji polubownej. W niniejszym artykule postaramy się nieco przybliżyć temat wezwania do zapłaty.
Wezwanie do zapłaty to dokument sporządzany przez wierzyciela (lub jego reprezentanta, np. kancelarię prawną) wzywający dłużnika do uregulowania w wyznaczonym terminie wszystkich (lub wybranych) należności na rzecz wierzyciela. Często stanowi swego rodzaju „bardziej stanowcze” przypomnienie o konieczności uregulowania zadłużenia. Jest to forma rozwiązania sporu przed wejściem na drogę sądową.
Istotne kwestie w przypadku wezwania do zapłaty nie ograniczają się jedynie do jego treści, ale również podmiotu go przekazującego oraz formy tego przekazania. Jego odbiór może mieć duże znaczenie.
Poniżej opisaliśmy całą procedurę w kilku prostych krokach.
Decyzja o powierzeniu windykacji (tym samym również sporządzenia wezwania do zapłaty) specjalizującej się w takich czynnościach kancelarii prawnej to pierwszy krok. Od tej decyzji zależy m.in. to, czy wnikliwe zapoznanie się z kolejnymi elementami procedury jest konieczne.
Istnieje bowiem możliwość przekazania czynności windykacji zadłużenia bezpośrednio do kancelarii prawnej. W takim wypadku wszelkie działania będą prowadzone w naszym imieniu przez podmiot, któremu zlecimy to zadanie. Zarówno sporządzenie wezwania, jak i jego wysyłka również najczęściej wchodzą w skład takiej usługi.
Wybierając nawiązanie współpracy z kancelarią, w zasadzie ograniczamy się jedynie do kroku 1 (decyzja) oraz 2 (zebranie dokumentacji).
Kolejnym krokiem jest zebranie dokumentacji potwierdzającej wystąpienie długu i weryfikującej jego wysokość. W przypadku rozpoczęcia współpracy z kancelarią lista wymaganych dokumentów może zostać przekazana wierzycielowi. Wystarczy skompletować dokumenty i je przekazać.
W przypadku samodzielnego sporządzenia wezwania do zapłaty, w zależności od rodzaju zadłużenia, warto pamiętać m.in. o następujących dokumentach:
W przypadku samodzielnego przygotowania dokumentu, można skorzystać z jednego z dostępnych w Internecie wzorów dokumentów. Warto jednak wnikliwie zweryfikować taki dokument. Niestety często występują błędy. Najczęściej dokument wezwania do zapłaty powinien zawierać:
Rekomendujemy wysyłkę wezwania do zapłaty listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Ułatwi to udowodnienie przekazania wezwania przy ewentualnym sporze sądowym. Jeśli chcemy, możemy wysłać kopię wezwania również w formie elektronicznej.
Zdecydowanie nie warto wysyłać wezwań do zapłaty listem zwykłym. W takim wypadku nie jesteśmy w stanie udowodnić, iż wysyłka rzeczywiście nastąpiła oraz uzyskać potwierdzenia jej otrzymania.
Sporządzenie wezwania do zapłaty nie jest sprawą bardzo skomplikowaną, jednak warto zastanowić się przekazanie całego procesu windykacji zewnętrznej kancelarii. Oto kilka powodów:
Warto również wziąć pod uwagę, iż wycena windykacji w naszej kancelarii prowadzona jest nieodpłatnie. Wystarczy wypełnić formularz dostępny pod tym adresem. Otrzymacie Państwo pełną wycenę planowanych działań, co pozwoli również przeanalizować sens prowadzenia samodzielnej windykacji. Być może już na etapie wezwania do zapłaty, sprawę warto przekazać kancelarii, aby ograniczyć własne działania w tym zakresie i skierować wysiłki na bardziej istotne kwestie (np. rozwój przedsiębiorstwa).
Wycena nic nie kosztuje, a może być początkiem udanej współpracy.
Napisz, co o tym sądzisz