Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Weksel własny a trasowany – podobieństwa i różnice

Data aktualizacji: 16 sierpnia 2024

Weksle stają się coraz bardziej popularną metodą zabezpieczenia wierzytelności. Sporych problemów nastręcza jednak rozróżnienie specyfiki poszczególnych rodzajów weksli. W niniejszym artykule postaramy się nieco przybliżyć ten temat. Zarówno pod kątem nazewnictwa, jak i różnic oraz zalet zastosowania poszczególnych rozwiązań z punktu widzenia windykacji. Zapraszamy do lektury.

Czym jest weksel?

Weksel w uproszczeniu jest papierem wartościowym, który służy jako forma zabezpieczenia wierzytelności. Mamy do czynienia ze swoistą umową pomiędzy stronami, w której występuje zobowiązanie uregulowania określonej kwoty w wyznaczonym terminie. W przypadku braku zapłaty w określonym terminie, weksel może być podstawą do egzekucji długu.

Szerzej na temat samej natury weksla można przeczytać pod adresem.

Wyróżniamy dwa rodzaje weksli.
 

Weksel własny

Jest to dokument zawierający bezwarunkowe przyrzeczenie do zapłaty przez wystawcę owego weksla określonych środków na rzecz osoby wskazanej w wekslu (na rzecz remitenta). Wystawca weksla jest jednocześnie dłużnikiem. W treści zawarta jest prosta formuła w pierwszej osobie: „Dnia …………. zapłacę za ten weksel …………. kwotę …………”.

Weksel własny może być użyty jako narzędzie kredytowe lub zabezpieczenie płatności w sytuacjach, gdy np. jedna strona potrzebuje czasu na zgromadzenie środków, ale chce dać drugiej stronie gwarancję zapłaty w określonym terminie.

W przypadku niewywiązania się z zobowiązania przez wystawcę, remitent ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń na podstawie weksla, co często bywa prostsze i szybsze niż w przypadku innych form zobowiązań finansowych.

 

Co to jest weksel trasowany

Weksel trasowany to papier wartościowy zawierający bezwarunkowe polecenie do uregulowania długu wyznaczonej osoby trzeciej (trasat). Zyskuje moc prawną w momencie akceptacji weksla (złożenia podpisu trasata). Wierzyciel (remitent) o zwrot należności zwraca się zatem do trasata, nie do wystawcy weksla (trasanta).

Weksel trasowany jest często stosowany w transakcjach handlowych międzynarodowych. Na przykład, importer (trasant) może wystawić weksel dla swojego banku (trasata), zlecając mu zapłatę eksporterowi (remitentowi) po dostarczeniu towarów.
 

Główne różnice

Najistotniejszą różnicą pomiędzy wekslem zwykłym a trasowanym jest oczywiście podmiot, który jest zobowiązany do uregulowania kwoty znajdującej się na wekslu. W przypadku weksla własnego, wystawca jest jednocześnie podmiotem zobowiązanym do uregulowania należności. W przypadku weksla trasowanego, zobowiązanie do uregulowania należności jest przenoszone na osobę trzecią.
 

Co to jest weksel in blanko

Szczególnym rodzajem weksla jest weksel in blanco. Zasadnicza różnica polega na tym, iż w momencie jego podpisania, brakuje na nim przynajmniej jednej z poniższych informacji:

  • oznaczenia remitenta,
  • daty płatności,
  • kwoty.

Z uwagi na fakt, iż taki rodzaj weksla zabezpiecza w zasadzie jedynie jedną stronę, warto zawrzeć tzw. umowę wekslową. Dokument określający na jakich warunkach weksel zostanie uzupełniony. Zabezpieczy to dłużnika przed koniecznością np. uiszczenia wyższej opłaty niż pierwotnie ustalono.

Weksel in blanco jest często stosowany jako zabezpieczenie w sytuacjach kredytowych, na przykład w przypadku kredytów bankowych lub pożyczek. Bank lub inny wierzyciel może żądać wystawienia weksla in blanco jako zabezpieczenia, a następnie uzupełnić go w przypadku, gdy dłużnik nie wywiąże się z umowy.
 

Windykacja weksla

Windykacja z weksla ma znaczne korzyści dla wierzyciela. Są to m.in.:

  • niższe koszty postępowania sądowego,
  • szybszy tryb (postępowanie nakazowe),
  • sąd wydaje nakaz zapłaty pod warunkiem braku błędów formalnych, bez wysłuchania dłużnika,
  • skrócony czas konieczny do rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 6

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *