Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Termin płatności – często zadawane pytania

Data aktualizacji: 15 lipca 2022

Termin płatności jest z jednej strony kwestią oczywistą. Jest to termin, w którym nasz kontrahent ma dokonać płatności lub my powinniśmy dokonać płatności na jego rzecz. Zagłębiając się jednak nieco bardziej w temat pojawia się przynajmniej kilka wątpliwości. Szczególnie w kwestiach identyfikacji faktycznej daty krańcowej. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić przynajmniej część naszym zdaniem najważniejszych kwestii z tym związanych.

 

Czym jest termin płatności?

Termin płatności to graniczny moment, do którego płatność powinna zostać uregulowana. Występuje w transakcjach handlowych, gdzie przedmiotem jest odpłatne:

  • dostarczenie towarów,
  • świadczenie usług.

 

Kiedy kończy się termin płatności wyznaczony w zakresie dni?

Najwięcej wątpliwości wzbudza właśnie koniec terminu płatności. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z termin określonym ilością dni lub konkretną datą, termin płatności kończy się z upływem ostatniego dnia, który został wskazany. W praktyce oznacza to, iż termin został przekroczony, jeśli biorca płatności otrzymał ją po dacie określonej jako termin płatności. Chyba, że indywidualne ustalenia stron mówią inaczej.
 

Kiedy przypada termin płatności określony w większych jednostkach czasu?

W przypadku określenia terminu w innych jednostkach czasu (tygodnie, miesiące czy lata), termin płatności kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. W przypadku określenia terminu płatności w miesiącach, może wystąpić sytuacja, w której dany miesiąc nie posiada takiego dnia (ma np. 30 dni, nie 31). Wówczas termin upływa z końcem ostatniego dnia tego miesiąca.

W przypadku ustaleń dotyczących miesięcy istnieje jeszcze kilka istotnych kwestii:

  • termin oznaczony na początek miesiąca upływa pierwszego dnia danego miesiąca,
  • termin oznaczony na koniec miesiąca upływa ostatniego dnia danego miesiąca,
  • termin oznaczony na połowę miesiąca upływa piętnastego dnia danego miesiąca.

 

Co z dniami ustawowo wolnymi od pracy oraz sobotami?

Wiele wątpliwości wzbudza również kwestia terminów płatności przypadających na soboty oraz dni ustawowo wolne od pracy. W takim przypadku termin płatności upływa z końcem pierwszego dnia, który po w/w terminach nie jest sobotą lub dniem ustawowo wolnym od pracy.
 

Czy termin jest dotrzymany, gdy przelewu dokonano ostatniego dnia?

Dosyć powszechną praktyką jest założenie (oraz według tej reguły regulowanie płatności), iż termin płatności jest dniem, w którym powinniśmy dokonać opłaty. Nie jest to poprawne przekonanie. O ile indywidualne ustalenia nie mówią inaczej, termin płatności nie zostaje przekroczony, jeśli do końca dnia podanego jako termin płatności, środki trafiają do biorcy płatności. W najczęstszym przypadku wpływają na konto bankowe dostawcy towaru lub usługi. W znacznej części przypadków dokonanie przelewu tego dnia nie gwarantuje otrzymania go przez drugą stronę w tym samym dniu.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 7

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *