Data aktualizacji: 19 lipca 2024
Stała opieka prawna to usługa, która coraz częściej jest wybierana przez przedsiębiorców, a także osoby prywatne. Przede wszystkim zapewnia ona poczucie bezpieczeństwa, iż w razie problemów prawnych, zawsze mamy kogoś, kto pomoże nam je rozwiązać, zna obecną sytuację, a przy tym dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Na co jednak zwrócić uwagę, przy wyborze tego typu usługi? Zapraszamy do lektury.
Analizując sensowność skorzystania ze stałej obsługi prawnej w dużej części przypadków będziemy kierowali się mnie lub bardziej precyzyjnymi kryteriami finansowymi. Warto na wstępie wykonać kilka kalkulacji i z góry określić bazowe oczekiwania. Minimum to:
Wszystkie trzy elementy zostały omówione poniżej.
Jeśli w przeszłości korzystaliśmy z pojedynczych porad prawnych, reprezentacji w sądzie lub innej formy konsultacji, warto odświeżyć pamięć i sprawdzić finalne koszty. Warto również dokonać konwersji kosztów biorąc pod uwagę aktualne poziomy cenowe.
W przypadku prowadzonych wcześniej działań samodzielnych, również warto określić poniesione koszty. Na tym etapie mówimy o kosztach pieniężnych. Te, możemy ustalić dosyć łatwo. Pamiętajmy, iż kwestie typu sprawdzenie aktualnie obowiązujących przepisów, czy wykupienie dostępu do artykułu prawnego, koszty przejazdu do sądu również powinny zostać dodane do finalnego wyniku.
Powszechnym niestety jest niewliczanie kosztów niepieniężnych do tego typu kalkulacji. Niestety finalnie może to znacznie zaciemnić ostateczne wyniki. Warto zatem je spisać i oszacować. W przypadku kosztów czasowych, dobrym pomysłem może okazać się ich wycena na podstawie godzinowej – porównując ją z wynagrodzeniem, jakie otrzymujemy za podobną jednostkę czasową.
Pozostałe kwestie niepieniężne (jak stres, czy ryzyko prawne) również warto uwzględnić.
Mając za sobą wstępne wyliczenia, warto określić potrzeby związane z poszukiwaną usługą. Warto odpowiedzieć sobie przynajmniej na kilka pytań:
Kancelarie prawne posiadają zróżnicowaną ofertę abonamentów prawnych. Warto prześledzić ofertę i wybrać pakiet bazowy. Na potrzeby niniejszego artykułu, posłużymy się ofertą naszej kancelarii, gdzie bazowy podział uzależniony jest od wielkości i rodzaju podmiotu:
Nie zawsze standardowe pakiety będą idealnie pasować do potrzeb. Warto przeanalizować warunki podstawowe i w razie potrzeby dokonać zmian. Najczęściej podejmowane w tym temacie kwestie to:
Analizując ofertę pakietu warto zwrócić również uwagę na skład kancelarii oraz (co jest częstą praktyką) skład kancelarii współpracujących. Warto bowiem zadbać o możliwie szeroki zakres specjalistów, których wiedzą możemy się posiłkować.
Podczas wyboru pakietu stałej opieki prawnej warto zwrócić uwagę na rzeczywistą ilość godzin, którą otrzymasz w ramach abonamentu tak, aby wykupiona usługa realnie odpowiadała naszym potrzebom i oczekiwaniom.
Warto również ustalić proces przekazywania dokumentów oraz komunikacji z kancelarią. Choć możliwość zdalnego kontaktu czy odbioru dokumentów przy pomocy kuriera staje się powoli standardem, niekiedy zdarzają się wyjątki.
W przypadku chęci nawiązania współpracy w zakresie stałej opieki prawnej, serdecznie zapraszamy do kontaktu:
Napisz, co o tym sądzisz