Data aktualizacji: 1 marca 2024
Dynamiczny rozwój wysokich technologii otworzył przed przedsiębiorczymi osobami wiele nowych możliwości, które jeszcze kilkanaście lat temu nie miałyby racji bytu. Współczesny rynek pozwala również na szybkie próbkowanie konceptów i innowacyjnych rozwiązań, z pominięciem ogromnych nakładów finansowych oraz wieloletniego okresu zwrotu inwestycji. Na bazie tych właśnie założeń powstały startupy. Przed ich twórcami stoi jednak wiele wyzwań. Również natury prawnej. Szczególnie w dobie dynamicznie zmieniających się przepisów dotyczących funkcjonowania w Internecie, na którym tak wiele z nich w dużej mierze bazuje. W niniejszym artykule przybliżymy właśnie te kwestie.
Warto na początku dobrze zdefiniować czym jest startup (lub start-up). Pozwoli to również w kolejnych krokach określić wyzwania prawne, jakie stoją przed jego twórcami. Startup najczęściej rozumiany jest jako tymczasowa organizacja, która poszukuje skalowalnego i powtarzalnego modelu biznesowego. Cechuje ją duża niepewność, ale i potencjał do szybkiego wzrostu na rynkach globalnych. W definicji tej kryje się kilka istotnych niuansów:
Startupy często powstają jako spontaniczne twory z wielkimi planami na przyszłość, jednak dalekim od ideału umocowaniem w teraźniejszości. Teraźniejszości, która z uwagi na innowacyjność pomysłu twórców startupu może nie zakładać (pod kątem prawnym) istnienia rozwiązań oferowanych przez organizację. Nastręcza to wiele problemów, przez które wiele startupów zamiast się rozwijać i poszukiwać idealnego modelu biznesowego, rozwiązuje i próbuje spełnić (lub co gorsza pomija) aktualnie obowiązujące wymogi prawne.
Startup to najczęściej twór rozwijany przez ludzi posiadających talent i pasję w jakiejś dziedzinie. Inne kwestie związane z prowadzeniem biznesu odchodzą na dalszy plan. Niestety z tego powodu wiele takich przedsięwzięć nie wytrzymuje próby czasu lub prędzej czy później stoi przed dużymi wyzwaniami. Również natury prawnej.
Dodatkowo, wczesne etapy rozwoju startupu często wiążą się z wieloma dodatkowymi wyzwaniami – od zastrzeżenia nazwy, poprzez ochronę własności intelektualnej, po regulacje dotyczące finansowania i zatrudnienia. Właściwa obsługa prawna pozwala na uniknięcie wielu pułapek i problemów, które mogą opóźnić lub nawet zablokować rozwój firmy. Rozwój, który w tym wypadku odgrywa kluczową rolę.
Profesjonalna obsługa prawna startupu to podstawa. Jedna z tych kwestii, o których nie można zapomnieć i której nie warto pomijać. Podstawowe zalety takiego rozwiązania:
Z uwagi na to, iż pojęcie startupu jest tak szerokie, trudno z góry (bez poznania szczegółów) określić konkretne koszty stałej opieki prawnej. Przyjmując jednak za kryterium wielkość organizacji koszty stałe i chcąc oszacować koszty comiesięcznej opieki prawnej kształtują się następująco:
Są to oczywiście koszty szacunkowe. Konkretny cennik usług może zostać ustalony indywidualnie, biorąc pod uwagę wielkość i specyfikę biznesu, model działania oraz indywidualne wymagania.
Oczywiście opieka prawna nie musi być realizowana w formie stałego abonamentu. W przypadku potrzeby doraźnych konsultacji, można tego dokonać na kilka sposobów:
Istnieje oczywiście wiele „standardowych” kwestii, przy których usługa opieki prawnej jest bardzo przydatna np.:
Są to oczywiście ogólne obszary działań. Poniżej prezentujemy jednak kilka spraw „z życia wziętych”, które pokazują, w jak wielu innych, mniej typowych aspektach, obsługa prawna może okazać się przydatnym rozwiązaniem:
Startupy są synonimem innowacji i dążenia do przekraczania granic możliwości. Patrzenie w przyszłość to dla nich nie tylko kwestia strategii, ale przede wszystkim mentalności i samego konceptu istnienia. Warto jednak, aby takie podejście miało solidne podstawy. Szczególnie solidne podstawy prawne, dzięki którym cała energia zespołu może być ukierunkowana na realizację głównych celów.
Napisz, co o tym sądzisz