Data aktualizacji: 26 maja 2023
Stała opieka prawna coraz bardziej zyskuje na popularności. Nie ma w tym nic dziwnego – dla wielu podmiotów jest ona bardzo wygodna. Pozwala zapewnić bezpieczeństwo prawne przy zachowaniu z góry ustalonego budżetu. Niekiedy trudność polega na wyborze odpowiedniej opcji. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię.
Najpopularniejszym kryterium wyboru najlepszej opcji dla stałej opieki prawnej jest wielkość i rodzaj podmiotu. Taki podział pozwala również już na wstępie określić podstawowe elementy, które powinny wejść w zakres rzeczonych działań. Innej opieki bowiem wymaga osoba fizyczna, a innej np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wbrew pozorom opieka prawna dla osób prywatnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Głównie z uwagi na wygodę i stały dostęp do pomocy prawnej, która nie musi odbywać się na zasadzie spotkania, ale również w formie rozmowy telefonicznej, czy korespondencji mailowej. Czasem wystarczy jeden telefon do kancelarii, aby rozwiać wątpliwości i mieć pewność, że nasze działania są zgodne z obowiązującymi przepisami. W przypadku osób prywatnych opieka prawna najczęściej dotyczy:
Pomoc prawna jest szczególnie istotna w przypadku mikroprzedsiębiorstw, w których właściciel nierzadko jest sprzedawcą, dyrektorem, twórcą, księgowym, magazynierem i każdą inną rolą. Nawet jeśli dysponuje małym zespołem, jest on najczęściej również bardzo obciążony swoimi obowiązkami. W natłoku spraw kwestie prawne często zanikają. Zastępuje je pośpiech i chęć doprowadzenia sprawy za wszelką cenę do końca. Tak, aby móc zająć się innymi sprawami również wymagającymi uwagi. Prowadzi to niestety często do błędów i zaniedbań. Z tego powodu, podobnie jak w przypadku delegowania księgowości, mikro przedsiębiorcy często decydują się na outsourcing prawny. Najczęściej dotyczy on takich kwestii jak:
Większe firmy oraz spółki (od małej spółki cywilnej, poprzez spółki z ograniczoną odpowiedzialności, po spółki akcyjne) również coraz częściej korzystają ze stałej pomocy prawnej. W tym wypadku z jednej strony często nie ma potrzebny utrzymywania własnego działu prawnego. Z drugiej jednak spraw wymagających konsultacji z prawnikiem jest na tyle dużo, iż pojedyncze porady prawne nie zdają egzaminu. Dzieje się tak z kilku powodów:
W przypadku tego sektora współpraca najczęściej dotyczy:
Specyficzną grupą są również duże firmy i instytucje. Posiadające swoje działy prawne lub nie (nie jest to reguła). Wbrew pozorom coraz częściej okazuje się, iż outsourcing działań prawnych jest zwyczajnie bardziej opłacalny. Szczególnie, iż w przypadku dużych przedsiębiorstw prawnik pozostaje w zasadzie w ciągłym kontakcie i do dyspozycji Klienta. Zakres standardowej opieki prawnej jest tak naprawdę rozbudowaną wersją opieki przeznaczonej dla podmiotów średniej wielkości. Dodatkowo zawiera:
Wielkość podmiotu to jednak nie jedyne możliwe kryterium. Równie ważnym jest również zakres działań. Ten może być zarówno ogólnie przyjętym standardowym zakresem współpracy, jak również bardzo mocno dostosowaną do indywidualnych potrzeb usługą.
Standardowa opieka prawna obejmuje wszystkie kwestie powyżej wymienione, które doprecyzowane zostają w umowie współpracy. Ramowy zakres działań znakomicie sprawdza się w większości przypadków, dlatego też jest najczęściej stosowany. Jest również bardzo wygodny dla Klientów. W szczególności tych, którzy nie do końca są w stanie sprecyzować, jakich elementów najbardziej potrzebują.
Usługi abonamentowe dotyczące opieki prawnej posiadają bardzo istotną zaletę. Mogą zostać dostosowane do bardzo indywidualnych potrzeb Klienta. Każde przedsiębiorstwo jest nieco inne, każde ma nieco inne potrzeby i specyficzną sytuację. Szczególnie w przypadku Klientów o bardzo sprecyzowanych wymaganiach, możliwość wyjścia poza standardowy schemat działań może być sprawą kluczową.
W przypadku chęci uzyskania pomocy prawnej, ustalenia indywidualnych warunków abonamentu czy zakresu działań, zachęcamy do kontaktu:
Napisz, co o tym sądzisz