Data aktualizacji: 13 sierpnia 2021
Spółka z o.o. to w ostatnim czasie temat cieszący się dużą popularnością. W niniejszym artykule zajmiemy się czterema kluczowymi kwestiami dotyczącymi rejestracji takiej spółki, o których być może część naszych czytelników nie wie.
Od 1 lipca 2021 uległ zmianie sposób składania wniosków o rejestrację. Od tej daty wnioski można składać już wyłącznie elektronicznie za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych (https://prs.ms.gov.pl/). Wnioski złożone w formie papierowej nie są rozpatrywane. Dokumenty składane w portalu można podpisać na kilka sposobów:
W systemie PRS nie załącza się umowy spółki podpisanej przez notariusza. Niezbędne jest jednak podanie numeru aktu notarialnego w CREWAN (Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych). Taki numer znajduje się na zawiadomieniu o rejestracji otrzymanym od notariusza.
Do zawarcia umowy spółki można wykorzystać również wzorzec udostępniony na portalu S24 (https://ekrs.ms.gov.pl/s24/). W takim przypadku wniosek o wpis do KRS należy złożyć również w systemie S24.
Jeśli korzystamy z systemu S24 warto pamiętać, iż kapitał zakładowy może zostać wniesiony wyłącznie w formie pieniężnej. W przypadku tradycyjnej ścieżki nie ma takiego wymogu.
Poprawne złożenie wniosku o rejestrację zakończone decyzją pozytywną nie kończy jednak całej procedury. Warto pamiętać m.in. o dwóch istotnych kwestiach:
Uzupełnienie danych w odpowiadającym siedzibie spółki Urzędzie Skarbowym w postaci formularza NIP-8:
Drugą kwestią jest dokonanie zgłoszenia w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, którego powinniśmy dokonać w terminie 7 dni od daty wpisu do KRS.
Oczywiście nie jest to koniec czynności, które należy wykonać rejestrując spółkę z o.o. Są to jednak kwestie, które szczególnie w 2021 roku (czy to z racji wprowadzonych zmian proceduralnych, czy nowych przepisów) mogą sprawić największą trudność.
Elementy takie jak rejestracja VAT (polski / europejski), zgłoszenia ZUS, publikacje w Monitorze Sądowym i Gospodarczym to kwestie, którymi być może zajmiemy się w przyszłości.
Procedura samej rejestracji spółki z o.o. została nieco uproszczona, jednak w wielu wypadkach może nadal sprawiać trudności. Szczególnie w kwestiach dobrze sporządzonej umowy spółki czy aportów. Nasza kancelaria służy pomocą w tym zakresie. Oferujemy nie tylko usługi doradztwa prawnego, ale również możliwość pomocy w całym procesie wyboru odpowiedniej formy oraz założenia spółki.
Napisz, co o tym sądzisz