Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Problemy prawne w życiu codziennym a pomoc kancelarii

Data aktualizacji: 11 października 2024

Życie codzienne stawia przed nami liczne wyzwania, zarówno zawodowe, jak i prywatne. Współczesny świat przeniknięty jest regulacjami prawnymi, które obejmują niemal każdy aspekt naszej działalności. Wiele z tych norm i przepisów towarzyszy nam na co dzień, jednak nie zawsze zdajemy sobie z nich sprawę. Dopóki nie pojawi się problem. Wówczas nieodpowiednia reakcja lub brak działań może prowadzić do poważnych konsekwencji. Często zabezpieczamy się pod tym kątem biznesowo. Rzadko jednak prywatnie. W niniejszym artykule zajmiemy się właśnie tą kwestią.

Pomocy prawnej nie wymagają jedynie firmy

Pomoc prawna często kojarzona jest przede wszystkim z działalnością gospodarczą i obsługą prawną przedsiębiorstw. To prawda, że firmy regularnie korzystają z usług prawników, mając do czynienia z takimi kwestiami jak prawo handlowe, umowy, czy spory z pracownikami. Niemniej jednak, pomoc prawna jest równie istotna dla osób fizycznych.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że nawet codzienne czynności, takie jak podpisanie umowy o pracę, wynajem mieszkania, zakup nieruchomości czy też spory sąsiedzkie mogą prowadzić do komplikacji prawnych, z którymi trudno poradzić sobie samodzielnie.
 

Kiedy pomoc prawna jest najbardziej potrzebna?

Poniższa lista to jedynie przykładowe kwestie, z którymi spotykamy się najczęściej. Daje ona jednak pogląd, jak szerokiego zakresu spraw może dotyczyć pomoc prawna w życiu prywatnym:

  • spory rodzinne – rozwody, ustalenia alimentów, czy podział opieki nad dziećmi,
  • umowy i kontrakty – umowy o pracę, najem, czy zakup nieruchomości,
  • prawo spadkowe – testamenty, rozstrzygnięcia spadków, spory sądowe dotyczące kwestii dziedziczenia,
  • spory sąsiedzkie – dotyczące obszarów działek, nieprzestrzegania regulaminów, odszkodowań,
  • odpowiedzialność cywilna – kwestie związane z wypadkami, uszkodzeniem mienia, roszczeń,
  • windykacja – odzyskiwanie należności od osób prywatnych.

 

Koszty pomocy prawnika a koszty popełnionych błędów

Jednym z najczęstszych powodów, dla których rezygnujemy z pomocy prawnika, są koszty związane z taką usługą. Wielu uważa, iż konsultacja prawnika to zbędny wydatek, którego można uniknąć. Niestety, zbyt często okazuje się, że finalne koszty wynikające z braku porady prawnej są znacznie wyższe niż wynagrodzenie prawnika.

Nieprawidłowo zawarta umowa, brak wiedzy na temat swoich praw lub zaniedbanie pewnych formalności może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak grzywny, odszkodowania, a w skrajnych przypadkach nawet utrata majątku. W takich sytuacjach, koszty związane z naprawieniem błędu często wielokrotnie przewyższają koszt wcześniejszej konsultacji z prawnikiem.
 

Prewencja zamiast działań post factum

Wiele osób udaje się po poradę dopiero w momencie wystąpienia problemu, zapominając o możliwości prewencyjnego działania i zawczasu sprawdzenia, czy nasze działania są zgodne z obowiązującymi przepisami, przyjętymi zobowiązaniami oraz (a może przede wszystkim), czy na dłuższą metę są dla nas po prostu korzystne. Poradę prawną powinniśmy traktować jako pierwszy element planowania działań. Nie jako ostatnim element redukcji problemów wynikających z tychże działań.
 

Porada prawna a abonament prawny

Korzystanie z usług prawnika często kojarzy się z jednorazowymi konsultacjami. Jednak coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się tzw. abonamenty prawne. W ramach takiego abonamentu, klient płaci stałą miesięczną opłatę, dzięki której może liczyć na stałą pomoc prawną.

Abonament prawny to rozwiązanie, które może okazać się bardzo opłacalne, szczególnie dla osób, które regularnie potrzebują wsparcia prawnego. W ramach abonamentu klient ma dostęp do określonej liczby konsultacji, sporządzania umów, analizy dokumentów czy reprezentacji w sądzie. Stała współpraca z prawnikiem oznacza także lepsze zrozumienie specyfiki danej sprawy oraz szybsze i bardziej skuteczne działania w nagłych sytuacjach.
 

Internet, jako kierunek działania, nie finalne rozwiązanie

Internet stał się dla wielu osób podstawowym źródłem informacji, także w kwestiach prawnych. Wyszukiwanie odpowiedzi na pytania prawne, korzystanie z forów internetowych, a nawet bazowanie na gotowych wzorach umów to coraz popularniejsze działania. Jeśli chcemy wstępnie zorientować się w temacie, oczywiście może być to dobre rozwiązanie. Szczegółowa analiza indywidualnej sytuacji powinna zostać (od strony prawnej) określona jednak w sposób bardziej pewny. Da to nam znacznie większe bezpieczeństwo i może uchronić przed kosztownymi konsekwencjami niepełnych lub nieprecyzyjnych (czasem wręcz błędnych) interpretacji ogólnych.
 

Nieznajomość prawa nie chroni przed konsekwencjami

Jednym z fundamentów każdego systemu prawnego jest zasada, że nieznajomość prawa nie chroni przed odpowiedzialnością. Oznacza to, że każdy obywatel, niezależnie od swojej wiedzy prawniczej, musi przestrzegać obowiązujących przepisów, a w razie ich naruszenia może ponieść konsekwencje. To jeden z głównych powodów, dla których warto korzystać z pomocy prawnej. Niestety, przypadku problemów prawnych obrona w postaci deklaracji braku wiedzy na temat obowiązywania tych, czy innych przepisów prawdopodobnie okaże się niewystarczająca i nie uchroni nas przed konsekwencjami.
 

Pomoc kancelarii

W przypadku chęci uzyskania pomocy prawnej w formie pojedynczej porady lub abonamentu serdecznie zapraszamy do kontaktu:

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *