Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Prawo turystyczne, o czym warto pamiętać przed wakacjami?

Data aktualizacji: 28 maja 2021

Rok 2021 z uwagi na obostrzenia związane z covid-19 będzie specyficzny dla turystyki. Zarówno dla biur podróży, operatorów wycieczek, jak i samych klientów. Ci ostatni są najbardziej narażeni na dynamicznie zmieniającą się sytuację. Planując wyjazd wakacyjny warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka kwestii. Szczególnie w sytuacji, kiedy udajemy się na urlop zagranicę.

Wymogi krajowe odnośnie wakacji 2021

Warto sprawdzić jakie wymogi na turystów nakłada państwo, do którego się udajemy. Typowe wymogi:

  • wymagana jest kwarantanna – z uwagi na sezon turystyczny, szczepienia i wygaszenie epidemii w Europie, coraz mniej państw decyduje się na takie restrykcje,
  • test PCR lub antygenowy – w zdecydowanej większości przypadków wymogiem jest zaświadczenie o negatywnym teście PCR lub antygenowym. Najczęściej wymagane jest wykonanie testu na maximum 72h przed podróżą. Z uwagi na dużą ilość testów dostępnych na rynku, warto dokładnie sprawdzić, jakie testy są honorowane przez dany kraj.
  • zaświadczenie o szczepieniu – na obecną chwilę nie powstało ustandaryzowane zaświadczenie tzw. paszport covidowy. Jednak należy się spodziewać jego wdrożenia jeszcze przed wakacjami lub w trakcie ich trwania. Prawdopodobnie będzie on w postaci kodu QR.

Warto kwestie te sprawdzić zarówno na etapie planowania, zakupu wycieczki, jak i na kilka dni przed samym wyjazdem. Sytuacja jest dynamiczna i może ulec zmianie z dnia na dzień.
 

Możliwość rezygnacji z wycieczki

Jeśli korzystamy ze zorganizowanego wypoczynku koniecznie sprawdźmy, czy mamy możliwość rezygnacji z wycieczki na wypadek choroby i czy obejmuje ona również zarażenie Covid-19. Część touroperatorów wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na wypadek zarażenia koronawirusem i jest ono niezależne od innych ubezpieczeń. Prześledźmy również procedurę w przypadku stwierdzenia wystąpienia objawów już podczas urlopu. Elementy, które warto dokładnie sprawdzić:

  • limit kosztów leczenia i transportu (oraz czy wliczane są koszty powrotu do kraju),
  • limit dodatkowych świadczeń w przypadku objęcia kwarantanną,
  • czy ubezpieczenie obejmuje zwrot kosztów i możliwość rezygnacji w przypadku wystąpienia zachorowania członka rodziny (np. dziecka).

 

Zmiana terminu wyjazdu

Jeśli korzystamy ze zorganizowanego wypoczynku koniecznie sprawdźmy, czy mamy możliwość zmiany terminu wypoczynku i na jakich warunkach. Szczególnie planując wyjazdy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, zadbajmy o to, abyśmy mieli możliwość zareagowania na ewentualne kolejne obostrzenia czy lockdowny. Zakładajmy pozytywny scenariusz, ale bądźmy przygotowani również na negatywny.
Wbrew pozorom taką możliwość dają nie tylko touroperatorzy organizujący pełne wycieczki, ale również portale oferujące noclegi w hotelach czy linie lotnicze (tzw. taryfy typu FLEX).
 

Testy Covid-19 dla przejeżdżających

Szczególnie w przypadku podróży samochodem, warto prześledzić naszą trasę i dokładnie sprawdzić, jakie informacje będą wymagane do przekroczenia granicy każdego Państwa. Często wymogi dla osób tylko przejeżdżających przez kraj i tych, które spędzają w nim urlop, są różne. Warto również pomyśleć o anglojęzycznej wersji wyników naszych testów. Poszczególne kraje prezentują często zestawienie minimalnych informacji, jakie muszą się znaleźć na dokumencie, aby został on uznany za ważny.
 

W jakich sytuacjach możesz ubiegać się o odszkodowanie?

Nie zapominajmy również, że sytuacja związana z covid-19 nie zwalnia touroperatorów od zapewnienia nam wyjazdu na warunkach, które zostały ustalone. W szczególności dotyczy to możliwości dochodzenia roszczeń za:

  • niską jakość świadczeń określonych w umowie, brak opieki rezydenta, niską jakość usług hotelowych, niezgodność opisu zawartego w katalogu oferty z rzeczywistym stanem świadczeń, w szczególności obiektu zakwaterowania,
  • zmianę warunków umowy po rozpoczęciu imprezy turystycznej na świadczenie zastępcze niższej jakości,
  • zmianę ceny imprezy z powodu wzrostu cen paliw bez przedstawienia dokumentów uzasadniających ten wzrost, pozbawienie konsumentów w takich przypadkach prawa do odstąpienia od umowy,
  • ryczałtowe potrącenia kosztów rezygnacji z usługi przy braku dowodów na okoliczności poniesionych kosztów,
  • odmowę wypłaty odszkodowania z tytułu nieprawidłowości w świadczeniu usługi.

 

Pojawiły się problemy? Pomożemy

Jeśli zaistniała któraś z powyższych sytuacji, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy rozwiązać problem i wynegocjować odpowiednie warunki wypłaty odszkodowania.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *