Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Opłacalność działań windykacyjnych. O czym warto pamiętać?

Data aktualizacji: 21 kwietnia 2023

Prawo do uzyskania zapłaty za wykonaną zgodnie z umową usługę, czy dostarczony towar jest najczęściej kwestią oczywistą. W przypadku zaległości w płatności, mamy możliwość dochodzić swoich praw. Rozpoczynamy proces windykacji zadłużenia. Często jednak podejmowana działania są mało efektywne, co w konsekwencji powoduje znaczny wzrost kosztów powstałych podczas podejmowania próby odzyskania należności. Ma to istotny wpływ na finalną opłacalność całego przedsięwzięcia. W niniejszym artykule przyjrzymy się tej kwestii nieco bliżej.

 

Każda sytuacja jest nieco inna, jednak…

Oczywiście każda sytuacja jest nieco inna. Różne są uwarunkowania ekonomiczne, znaczenie tego konkretnego dłużnika z punktu widzenia przedsiębiorstwa, relacje jakie z nim posiadamy, etc.

Jednak koniec końców warto pamiętać, iż jeżeli podejmujemy działania windykacyjne, ich finalnym efektem powinno być odzyskanie należności. W możliwie najkrótszym czasie, przy możliwie najniższych nakładach oraz najlepiej przy zachowaniu dobrych relacji z kontrahentem.
 

Jakie czynniki powinniśmy brać pod uwagę oceniając opłacalność działań?

Zwykle planując działania windykacyjne (szczególnie prowadzone samodzielnie lub jedynie częściowo przekazywane podmiotom zewnętrznym), oceniając opłacalność działań kierujemy się jedynie potencjalnym „zyskiem” w postaci odzyskanych należności. Słowo „zysk” zostało ujęte celowo w cudzysłowie. Zapominamy o tym, iż kwota zadłużenia stanowi zapłatę za towar lub wykonaną usługę. Nie jest „zyskiem” związanym z samym procesem windykacji. Jest to jedynie odzyskanie należnych nam środków.

Kolejną istotną kwestią jest skupienie jedynie na kosztach czysto finansowych (np. związanych z przekazaniem opieki nad windykacją zewnętrznej kancelarii prawnej), zapominając o kosztach znacznie trudniejszych do wyliczenia:

  • koszty czasowe (kontakty z dłużnikiem, poszukiwanie i interpretacja przepisów, sporządzania wezwań do zapłaty i innych dokumentów, etc.),
  • koszty utraconych szans (zasoby poświęcone na prowadzenie działań mogły być wykorzystane w inny sposób),
  • koszty emocjonalne (nerwy i stres związane z kontaktami z dłużnikiem).
  •  

    Windykacja samodzielna a outsourcing

    Oceniając opłacalność działań, warto rozważyć obie opcje oraz dokonać kalkulacji (uwzględniając wcześniej wspomniane kwestie), która powinna dać odpowiedź (przynajmniej częściową) na trzy pytania:

    1. Czy działania co do zasady są opłacalne, uwzględniając również szanse na odzyskanie zadłużenia?
    2. Czy koszty czasowe związane z windykacją na własną rękę nie są zbyt wysokie?
    3. Czy outsourcing windykacji tego zadłużenia (biorąc pod uwagę wycenę działań windykacyjnych) jest opłacalny?
    4.  

      Dodatkowe zalety określenia opłacalności działań

      Szczególnie w przypadku pierwszych działań windykacyjnych, tego typu analizy mogą być wymagać nieco czasu. Warto jednak pamiętać, o kilku istotnych kwestiach:

      • kolejne analizy z uwagi na nabyte doświadczenie będą nie tylko bardziej precyzyjne, ale i zajmą mniej czasu,
      • wnioski płynące z analizy powinny zostać uwzględnione w ogólnej strategii przedsiębiorstwa (szczególnie pod kątem procedur związanych z nowymi zamówieniami),
      • wnioski płynące z analizy powinny być uwzględniane podczas okresowej analizy procedur zarządzania przepływami finansowymi firmy.
      •  

        O czym jeszcze warto pamiętać?

        Często decydując się na rozpoczęcie działań windykacyjnych kierujemy się emocjami, nie faktami:

        • opłacalnością działań,
        • rzeczywistymi działaniami, które możemy prowadzić (szczególnie w przypadku samodzielnej windykacji),
        • szansą na odzyskanie zadłużenia,
        • aktualną sytuacją zarówno wierzyciela, jak i dłużnika,
        • otoczeniem prawnym.
        • W rezultacie działania zaplanowane oraz realizowane znacznie różnią się od siebie. Co prowadzi do jeszcze większego obniżenia opłacalności działań. Dla przykładu: samodzielne monitorowanie wszystkich zadłużeń, cotygodniowy kontakt z każdym dłużnikiem, ustalanie i monitorowanie harmonogramów spłat brzmi jak dobry plan. Rzeczywistość pokazuje jednak, iż w wielu wypadkach każdego dnia pojawia się wiele istotnych kwestii, którymi trzeba się zająć. Spraw, które nie mogą czekać. Aktualnych zamówień, które trzeba zrealizować. Zaplanowane „optymalnie” działania windykacyjne nie są już priorytetem. Są przekładane na kolejne dni. Efektywność działań spada. Spada również ich opłacalność.
           

          Gdy delegacja działań to najlepsze rozwiązanie

          Alternatywnym rozwiązaniem jest przekazanie tego typu działań zewnętrznemu podmiotowi. Na przykład kancelarii prawnej. Czy jest to najlepsze rozwiązanie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przeanalizować kwestie opisane w niniejszym artykule. W przypadku odpowiedzi twierdzącej, serdecznie zapraszamy do kontaktu:

          Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

          Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

          Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

          Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

          Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *