Data aktualizacji: 14 kwietnia 2023
Stała opieka prawna działalności gospodarczej to szczególnie w obecnych czasach dosyć istotny temat. W niniejszym artykule postaramy się nieco przybliżyć tę kwestię, omówić najważniejsze zagadnienia oraz odpowiedzieć na najczęściej zadawane nam pytania.
Możemy bezpiecznie przyjąć, iż w zasadzie w przypadku każdej działalności gospodarczej wymagana jest dosyć dobra znajomość prawa. Szczególnie dotycząca obszarów działania firmy. Oczywiście w wielu wypadkach mali przedsiębiorcy bazują na dostępnych opracowaniach i informacjach czy rozwiązaniach przyjętych w danej branży. Często również, część kwestii po prostu nie jest rozwiązywana. Czy to z powodu braku czasu, braku odpowiedniej wiedzy, czy wręcz braku świadomości, iż dana sprawa wymaga uwagi i jest odpowiednio uregulowana prawnie.
Szczególnie w obecnych czasach, szybko wprowadzanych nowych regulacji i rozporządzeń, wiele działalności gospodarczych ma sporą trudność w szybkiej identyfikacji zmian oraz dostosowaniu ich do potrzeb własnego biznesu.
Już w samym 2023 roku wprowadzone m.in. trzy bardzo istotne dyrektywy:
W wielu przypadkach uzyskanie pojedynczej porady prawnej nie rozwiązuje problemu.
Stałą opiekę prawną warto rozważyć m. in. kiedy:
Potrzeby każdej działalności gospodarczej są oczywiście nieco inne. Możemy jednak wyłonić przynajmniej kilka wspólnych elementów:
Szczegółowy zakres współpracy jest każdorazowo ustalany indywidualnie.
Stała opieka prawna różni się w znacznym stopniu od pojedynczych porad prawnych i z pewnością jest formą znacznie bardziej wygodną dla przedsiębiorcy.
Do najważniejszych zalet możemy zaliczyć:
Najczęściej umowy tego typu podpisywane są na czas nieokreślony (z comiesięcznym rozliczeniem) z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenie. Taka forma zapewnia przedsiębiorcy dużą elastyczność i nie powoduje niebezpieczeństwa wzięcia na siebie długoterminowego zobowiązania, które mogłoby w przyszłości być problematyczne z ekonomicznego punktu widzenia.
Cena miesięczna tego typu abonamentu jest ściśle zależna od indywidualnej specyfiki danej działalności gospodarczej. Abonamenty miesięczne zaczynają się już od 1200PLN + VAT. Wynagrodzenie ma charakter stały (ryczałtowy) i płatne jest z góry za dany miesiąc do 10-tego dnia każdego miesiąca świadczenia usług prawnych. W ramach wykupionego pakietu Klientowi przysługuje 6 godzin usług prawnych w miesiącu. Kancelaria wystawia i przesyła Klientowi fakturę VAT.
Stałą współpracę można nawiązać na kilka sposobów:
Napisz, co o tym sądzisz