Data aktualizacji: 22 listopada 2024
Właściciele nieruchomości, którzy zmagają się z najemcami zalegającymi z opłatami, często mają problem z określeniem, jakie dokumenty są kluczowe, by skutecznie dochodzić swoich praw. W tym artykule omówimy kwestie podstawowych dokumentów, które warto przygotować, aby proces odzyskiwania długu przebiegł sprawnie. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia powstałego już zadłużenia, ale również (lub przede wszystkim) prewencji – gromadzeniu dokumentacji na bieżąco, zanim problem powstanie.
Umowa najmu to podstawa. Stanowi dowód istnienia relacji prawnej między wynajmującym a najemcą i określa prawa oraz obowiązki obu stron. Stanowi punkt wyjścia do wszelkich innych działań. Jeśli jesteśmy na etapie tworzenia takiego dokumentu, warto pamiętać o kilku istotnych elementach:
Warto zadbać, aby umowa była możliwie jak najbardziej precyzyjna i nie pozostawiała miejsca na niedomówienia i interpretacje. Takie podejście może zaoszczędzić wiele czasu w przyszłości.
Protokoły zdawczo-odbiorcze to dokumenty, które szczegółowo opisują stan techniczny nieruchomości w momencie przekazania jej najemcy oraz po zakończeniu najmu. Choć wiele osób bagatelizuje ich znaczenie, są one nieocenionym narzędziem w przypadku sporu. W dobie smartfonów z wysokiej jakości aparatami, warto do protokołu dołączyć dokumentację zdjęciową. Takie rozwiązanie może znacznie ułatwić rozstrzyganie sporów co do faktycznego stanu technicznego poszczególnych elementów wynajmowanej nieruchomości.
W przypadku rozliczeń regulowanych na podstawie zużycia, archiwizacja dokumentacji (np. zdjęć liczników) jest niezwykle istotna. Szczególnie w sytuacji kiedy rozliczenia z dostawcą danych mediów nie pokrywają się z terminami rozliczeń wynikających z umowy. Dla przykładu: rozliczenie zużycia wody na podstawie licznika następuje co miesiąc, natomiast rozliczenie z dostawcą następuje raz na pół roku.
Potwierdzenia płatności (lub ich brak) to jedne z najważniejszych dowodów w procesie odzyskiwania długu. Na ich postawie będziemy w stanie określić wysokość zadłużenia. Warto przechowywać kopię całej historii wpłat najemcy na przykład w formie wyciągów bankowych z konta. Taki zabieg ma jeszcze jedną korzyść. Brak wpłat można udokumentować, przedstawiając wyciąg z konta (wskazanego w umowie najmu), na którym widać brak przelewów w terminach określonych w umowie.
Jeśli byliśmy już zmuszeni do przesłania wezwania do zapłaty, taki dokument oczywiście również należy zachować. Wraz z potwierdzeniem nadania oraz odbioru (jeśli taki nastąpił) dokumentu przez najemcę.
Jeśli najemca pozostawił zaległości dotyczące opłat, takich jak rachunki za media lub zachodzi konieczność naprawy zniszczeń w mieszkaniu, których opłacenie leżało po stronie najemcy, należy zgromadzić dowody poniesionych kosztów. W tym miejscu warto również wspomnieć, iż sposób rozliczenia tego typu kosztów powinien zostać określony w umowie. Zaoszczędzi to nam w przyszłości sporów dotyczących zakresu odpowiedzialności najemcy co do przedmiotu najmu.
Korespondencja z najemcą, która dotyczy zaległości, ustaleń dotyczących płatności czy rozwiązań problemu, może stanowić cenny dowód w przypadku sporu. Warto zachować wszelkie dowodu przeprowadzonych rozmów takie jak maile, smsy, czy wiadomości w komunikatorach. Jeśli ustalenia były poczynione telefonicznie lub podczas osobistego spotkania, warto stworzyć notatkę zawierającą najważniejsze kwestie i przesłać ją (np. mailem) do najemcy celem potwierdzenia.
Pomocne mogą okazać się również inne dokumenty takie jak:
Przed rozpoczęciem działań windykacyjnych warto dokonać przeglądu posiadanej dokumentacji, określić poziom zadłużenia, które pozostaje do odzyskania oraz odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań:
W przypadku chęci uzyskania pomocy prawnej dotyczącej działań windykacyjnych, serdecznie zapraszamy do kontaktu:
Napisz, co o tym sądzisz