Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Odzyskanie zadłużenia jeszcze w obecnym roku – ostatni dzwonek

Data aktualizacji: 31 października 2024

Do końca roku pozostało nam około dwóch miesięcy. Pozostało jeszcze wiele czasu na przeprowadzenie istotnych z punktu widzenia zamknięcia roku działań. Jednak czy na pewno? Czy 60 dni nie jest czasem pozornym? Czy wbrew pozorom na odzyskanie zadłużenia jeszcze w tym roku nie mamy już zbyt wiele czasu? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Dlaczego to ostatni moment?

Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka. Poniżej najważniejsze z nich:

  • Ostatnie dwa tygodnie roku to okres bardzo dużego spowolnienia – przygotowań do świąt, samych uroczystości, przerw międzyświątecznych. Oznacza to, iż nasze bazowe 60 dni to już jedynie 45 dni.
  • Ostatnie dwa miesiące roku to zwyczajowy okres wymiany potwierdzeń sald z wieloma kontrahentami. W praktyce może oznacza to, iż kwestia naszego zadłużenia jest jedną z wielu, którą dłużnik musi zaadresować.
  • Rozpoczyna się okres zmian kadrowych, podsumowań, bilansów. Niedostępność pracowników dłużnika lub próby przeniesienia problemu na nowy rok (w którym być może to nie oni będą się nim zajmować) tylko się nasilą.
  • W wielu branżach okres przedświąteczny to również okres największej sprzedaży i ruchu. Zarówno po stronie wierzyciela, jak i dłużnika. W praktyce może oznaczać to znaczne wydłużenie czasu reakcji z uwagi na inne priorytety.

 

Odkładanie działań na przyszły rok – zły pomysł

Odkładanie działań związanych z odzyskiwaniem długu na przyszły rok wydaje się łatwym rozwiązaniem, jednak często jest to poważny błąd. Przede wszystkim prowadzi do jeszcze większej zwłoki, co może skutkować osłabieniem pozycji wierzyciela. Dłużnicy, świadomi tego, że firma nie podejmuje żadnych stanowczych kroków, mogą wykorzystać ten fakt i tym bardziej unikać spłaty lub bardziej agresywnie negocjować warunki odroczenia płatności.
 

Przedawnienie długów / faktur – warto wiedzieć

Warto również mieć świadomość, iż odzyskanie części wierzytelności po Nowym Roku może być znacznie utrudnione. Mówimy tutaj oczywiście o kwestii przedawnienia zadłużenia. Jeśli posiadamy tego typu wierzytelności lub zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, iż niektóre wierzytelności jeszcze pod tym kątem niezweryfikowane mogą należeć do tej kategorii, należy zająć się nimi w pierwszej kolejności. W tym miejscu warto również szczególnie rozważyć pomoc kancelarii prawnej specjalizującej się w windykacji. Czasu na naukę (i popełnianie błędów) we własnym zakresie jest już naprawdę niewiele.
 

Od czego zacząć działania?

Jeśli nie posiadamy jeszcze dobrze opracowanej i sformalizowanej strategii windykacji, przystępując do odzyskiwania zadłużenia, warto przygotować się dokładnie, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Pierwszym krokiem jest analiza zaległych faktur oraz ustalenie, które z nich wymagają natychmiastowego działania. Należy przejrzeć dokumenty, sprawdzić daty wystawienia faktur oraz ewentualne terminy przedawnienia. W tym celu warto stworzyć listę zaległych płatności, wraz z datami wystawienia faktur oraz datą, do kiedy dany dług może ulec przedawnieniu.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie tymczasowej strategii windykacji. Należy podjąć próbę nawiązania kontaktu, np. przez e-mail, telefon lub bezpośrednie spotkanie, przypominając o zaległej płatności. W komunikacji koniecznie należy wskazać termin oczekiwanej spłaty oraz przypomnieć o konsekwencjach braku działania.

Po zakończeniu działań warto również poświęcić czas na opracowanie docelowej strategii windykacji. Tak, aby nie popełnić tych samych błędów w przyszłym roku.
 

Na co zwrócić uwagę?

Podejmując działania mające na celu odzyskanie długu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • Komunikacja z dłużnikiem: Należy unikać ostrych słów i agresywnego podejścia, które mogą tylko pogorszyć sytuację. Rzeczowa, uprzejma, ale stanowcza komunikacja często przynosi lepsze efekty niż groźby i agresja.
  • Przygotowanie dokumentacji: Należy upewnić się, iż posiadamy wszystkie potrzebne dokumenty potwierdzające dług, takie jak faktury, umowy, dowody korespondencji. W sytuacji prawnej te dokumenty będą kluczowe.
  • Monitorowanie postępów: Regularne sprawdzanie, czy dłużnik wykazuje chęć do spłaty, oraz szybka reakcja na brak działań mogą znacząco zwiększyć szansę na skuteczne odzyskanie długu.
  • Zachowanie terminów: Należy pilnować terminów przedawnienia oraz pamiętać o terminowych wezwaniach do zapłaty. Zaniedbanie formalnych procedur może skutkować utratą możliwości dochodzenia długu lub znacznie opóźnić cały proces.
  • Przygotowanie na negocjacje: Czasem dłużnik może proponować rozłożenie płatności na raty lub opóźnienie spłaty. Warto przygotować się na ewentualne negocjacje, jeśli uznamy to za korzystne rozwiązanie dla obu stron.

 

Realna ocena sytuacji i możliwości

Na wstępie, warto realnie podejść również do naszej sytuacji, momentu, w jakim znajduje się przedsiębiorstwo oraz realnych możliwości przeprowadzenia procesu windykacji gwarantującego wysokie szanse powodzenia. Dla przykładu: jeśli prowadzimy niewielkie przedsiębiorstwo, którego 80% zysków przypada na okres przedświąteczny i w którym to okresie 100% zasobów firmy skierowanych jest wyłącznie na kanały sprzedaży, przeniesienie zasobów na działania windykacyjne może nie być opłacalne. Może być wręcz niewykonalne. Warto w takiej sytuacji rozważyć skorzystanie z pomocy podmiotu zewnętrznego. Na przykład kancelarii prawnej.
 

Pomoc kancelarii

W przypadku chęci uzyskania pomocy prawnej dotyczącej działań windykacyjnych, serdecznie zapraszamy do kontaktu:

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *