Data aktualizacji: 16 października 2020
Niniejszy artykuł w formie podzielonej infografiki dotyczy bardzo istotnej kwestii z punktu widzenia w zasadzie każdego przedsiębiorstwa. Dużym problemem firm są zadłużenia. Często narastające miesiącami lub nawet latami. Drobna kwota dotycząca jednego zamówienia pomnożona przez kilkanaście, czy kilkadziesiąt takich przypadków zaczyna stanowić duże wyzwanie nawet dla najbardziej stabilnej finansowo firmy. Dlaczego zatem doprowadza się do takiej sytuacji? Dlaczego odzyskanie długu w Polsce jest dość trudne? Odpowiedzi na te pytania jest wiele. Doświadczenie pokazuje jednak, iż najistotniejsze pytanie w tej kwestii jest inne: dlaczego firmy niepotrzebnie zwlekają z rozpoczęciem prób odzyskania należności? Prawdopodobnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takiego działania. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć sprawie z szerszej perspektywy.
Na koniec września 2020 zadłużenie firm wynosiło już ponad 33 000 000 000 PLN. Ta liczba gwałtownie rośnie, a tym samym wzrasta ryzyko poważnych zatorów finansowych. W ciągu dwóch lat zadłużenie wzrosło o ponad 10%. Co więcej, nie jest to problem jedynie dużych podmiotów mających wielomilionowe zadłużenia. Duży odsetek zaległości finansowych dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw.
Tylko w ciągu ostatnich 9 miesięcy w samym CEIDG złożono 300 000 wniosków o zamknięcie lub zawieszenie działalności gospodarczej. Często zapominamy, że nasz dłużnik po prostu może przestać istnieć. Nie oznacza to oczywiście, że znika zadłużenie, jednak w wielu przypadkach droga do odzyskania pieniędzy jest znacznie bardziej utrudniona.
Skuteczność bezproblemowego odzyskania długu bardzo zależy od czasu naszej reakcji. Rozpoczęcie działań w pierwszym miesiącu od powstania zadłużenia to około 90% szans na sukces. W kolejnych miesiącach ten procent drastycznie maleje. Czasem wystarczy jeden telefon, aby rozwiązać problem. Telefon, którego z różnych powodów wierzyciel nie wykonuje.
Analizując zadłużenie kontrahenta najczęściej zakładamy, iż znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Niestety w wielu przypadkach jest nieco inaczej.
Co jest powodem takich działań? Najczęściej problemem jest jeden (lub kilka) z sześciu czynników:
Decydując się na windykację powinniśmy dysponować konkretnymi dowodami powstania zadłużenia. Pomoże nam to zarówno w negocjacjach, jak i ewentualnej sprawie sądowej.
Napisz, co o tym sądzisz