Data aktualizacji: 26 lipca 2024
Zaległości w płatnościach najemców to dość często spotykany problem podczas najmu lokalu. Szczegółowe przypadki wymagające szerszego wytłumaczenia, omawialiśmy już w kilku artykułach dostępnych na tym blogu. W tym artykule skupimy się na często zadawanych pytaniach dotyczących tego tematu, na które odpowiedź nie wymaga szerokiego wytłumaczenia oraz wielu odniesień do obowiązujących przepisów.
Nie jest to dokument wymagany, chyba że zapisy umowy mówią inaczej, ale jego sporządzenie jest wysoce zalecane. Niezależnie od sytuacji, protokół taki jest niezwykle przydatny w sytuacjach spornych:
Tak, zaległy czynsz można potrącić z kaucji, o ile umowa nie precyzuje tej kwestii w inny sposób. Kaucja stanowi zabezpieczenie dla wynajmującego na wypadek niewywiązania się najemcy z obowiązków wynikających z umowy. W przypadku zaległości czynszowych, wynajmujący ma prawo potrącić należność z kaucji, a pozostałą część, jeśli taka istnieje, zwrócić najemcy.
O ile umowa najmu nie mówi inaczej, istnieje taka możliwość. Wszystko zależy od umowy najmu, w której powinno być określone w jaki sposób kaucja zostanie wykorzystana przez wynajmującego. Wówczas dokonując potrącenia należności z kaucji wszelkie wydatki warto dokumentować dla celów dowodowych. W przypadku ewentualnego sporu sądowego o zwrot kaucji, trzeba będzie wykazać swoją wierzytelność przedstawioną do potrącenia.
Ponownie istotne są zapisy konkretnej umowy. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy w umowie najmu jest odpowiednie postanowienie dotyczące rozliczeń po rozwiązaniu umowy. Jeżeli nie ma na ten temat nic zapisane w umowie najmu, to właściciel nie ma obowiązku rozliczać osobno każdego najemcy. W tej sytuacji pozostaje albo porozumieć się z wynajmującym albo najemcy muszą między sobą się rozliczyć.
Inną sytuacją jest przypadek, kiedy najem prowadzony jest np. na pokoje, a każdy najemca ma podpisaną oddzielna umowę najmu. Wówczas wszelkie rozliczenia prowadzone są na zasadach indywidualnych, opisanych w każdej umowie z osobna.
Tak, na zasadach określonych indywidualnie w umowie najmu. Często umowy zawierają klauzule umożliwiające rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, pod warunkiem zachowania określonego okresu wypowiedzenia.
Przede wszystkim warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Warto poświęcić czas na przygotowanie przejrzystej i precyzyjnej umowy chroniącej prawa i określającej obowiązki obu stron. Zalecamy stosowanie umów w formie pisemnej oraz protokołów zdawczo odbiorczych. W przypadku problemów z płatnościami, warto reagować szybko, aby nie spowodować narośnięcia problemu. Regularne monitorowanie stanu mieszkania również jest wysoce wskazane.
Odzyskanie zaległego czynszu z najmu mieszkania można przeprowadzić w kilku krokach:
Odzyskanie należności z tytułu umowy najmu nie różni się w zasadzie od innych typowych przypadków, z którymi mamy do czynienia przy windykacji zadłużenia. W przypadku chęci poznania konkretnych rozwiązań, zachęcamy do wypełnienia formularza bezpłatnej wyceny windykacji.
W przypadku chęci nawiązania współpracy w zakresie omawianym w artykule, serdecznie zapraszamy do kontaktu:
Napisz, co o tym sądzisz