Data aktualizacji: 8 listopada 2024
Szczególnie mniejsi przedsiębiorcy oraz osoby prywatne, często decydują się na prowadzenie działań windykacyjnych we własnym zakresie. Co do zasady nie jest to błędna decyzja. Jednak niejednokrotnie jest ona podjęta bez odpowiedniej analizy wszystkich aspektów związanych z odzyskiwaniem zadłużenia. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo czasu i innych zasobów musimy poświęcić, aby uzyskać pożądany efekt. W dzisiejszym artykule zajmiemy się najczęstszymi problemami, jakie występują podczas prowadzenia samodzielnych działań windykacyjnych.
Podstawowym problemem, który bardzo często występuje jest czas. Planując działania zakładamy najlepszy scenariusz, w którym na odzyskiwanie długu mamy odpowiednią ilość czasu. Niestety w praktyce bywa inaczej. Dzieje się tak z kilku powodów:
Reasumując poświęcamy znacznie więcej czasu lub działania pozostają niedopilnowane w związku z innymi zobowiązaniami.
W przypadku współpracy w tym zakresie z kancelarią prawną sytuacja wygląda nieco inaczej. Przeważnie po przekazaniu kompletu dokumentacji, cały bieg spraw i wszystkie działania z nią związane odbywają się już bez czynnego udziału wierzyciela. W przypadku samodzielnej windykacji musimy cały czas trzymać rękę na plusie, inicjować działania, monitorować ich wyniki i kontrolować postępy. Nieprzewidziane wydarzenia niezwiązane z procesem windykacji mogą pośrednio wpływać na czas i skuteczność naszych działań.
Drugą istotną kwestią są emocje. Najczęściej związane z dwiema sytuacjami. Po pierwsze podchodzimy emocjonalnie do spraw, które dotykają nas bezpośrednio. Po drugie istnieje duża szansa sporu z dłużnikiem, który również może nie być przyjemny. Podświadomie staramy się przygotować na taką ewentualność, która wbrew pozorom wpływa na jeszcze większy wzrost emocji.
W przypadku współpracy w tym zakresie z kancelarią prawną kontakt z dłużnikiem odbywa się już bez udziału wierzyciela. Kancelaria pełni swego rodzaju role bufora w komunikacji.
Są sytuacje, w których pomimo występującego zadłużenia, wierzycielowi zależy na pozostaniu w dobrych relacjach z dłużnikiem. Typowe sytuacje:
Często zdarza się jednak, iż bezpośredni kontakt powoduje duże emocje, które szybko przekształcają drobny problem w poważny konflikt, z którego trudno wrócić do normalnych relacji. Niestety dłużnicy również są tego świadomi. Niestety część z nich próbuje to wykorzystać podczas różnego rodzaju negocjacji. W bezpośredni lub pośredni sposób.
W przypadku współpracy w tym zakresie z kancelarią prawną kontakt z dłużnikiem odbywa się już bez udziału wierzyciela. Co również w takiej sytuacji może okazać się bardzo dużą zaletą.
Z problemów czasu oraz emocji powstaje również dodatkowy, zazwyczaj pomijany problem: brak spójności działań i realizacji wcześniej ustalonego planu. Przyczynia się to do znacznego opóźnienia w działaniach i skłania dłużnika do wysnucia wniosku, iż może pozwolić sobie na kolejną zwłokę w spłacie zadłużenia.
Problem spójności działań to nie tylko odstępstwa od ustalonej procedury, ale również:
W przypadku współpracy w tym zakresie z kancelarią prawną problem w zasadzie nie występuje, ponieważ całość działań realizowana jest według wcześniej opracowanego (i wielokrotnie już sprawdzonego) planu.
Powyższe punkty sprowadzają się również do jeszcze jednego, głównego problemu samodzielnej windykacji. Jej skuteczności. Musimy pamiętać, iż nadrzędnym celem windykacji zadłużenia, jest odzyskanie należnych środków. Nie ma znaczenia powód (brak czasu, konflikty, emocje, brak spójności, etc.). Jeśli na końcu dług nie zostaje odzyskany, trudno mówić o sukcesie.
Po zakończeniu działań warto również wykonać analizę realnie poniesionych kosztów. Bardzo często może okazać się, iż poświęcony czas i środki spowodowały, iż samodzielne działania nie były tak opłacalne jak pierwotnie zakładaliśmy.
Reasumując: jeśli istnieje duże ryzyko, iż samodzielne działania nie przyniosą efektu, warto zastanowić się, czy nie zrezygnować z nich na samym początku. Musimy pamiętać, iż czas poświęcony na prowadzenie działań to w rzeczywistości dodatkowy koszt, który powinniśmy wziąć po uwagę zarówno przy ocenie opłacalności samodzielnych działań, jak i podejmowania decyzji o ewentualnej delegacji windykacji na zewnątrz.
W przypadku chęci uzyskania pomocy prawnej dotyczącej działań windykacyjnych (pojedynczych lub w formie stałych działań), serdecznie zapraszamy do kontaktu:
Napisz, co o tym sądzisz