Data aktualizacji: 17 września 2021
Forma prowadzenia działalności jaką jest spółka z o.o. zyskała w ostatnim czasie na zainteresowaniu. Otrzymujemy wiele zapytań w tej sprawie. Zarówno od strony pomocy w całym procesie założenia i rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i pomniejszych pytań związanych z całym procesem. Szczególnym elementem, który budzi zainteresowanie są oczywiście koszty. Wbrew pozorom założenie spółki z o.o. nie jest pojedynczym działaniem powiązanym z jedną opłatą administracyjną. W niniejszym artykule postaramy się nieco przybliżyć temat.
Umowa spółki jest jej najważniejszym dokumentem. Swego rodzaju podstawą funkcjonowania. Jej konstrukcja powinna być bardzo przemyślana. Umowy spółki nie zmienia się z dnia na dzień.
Umowa spółki powstaje najczęściej na jeden z 3 sposobów:
Najniższe koszty finansowe, przynajmniej w teorii, poniesiemy w przypadku pierwszego rozwiązania. Warto przy tym wziąć jednak dwie kwestie pod uwagę:
Pozostałe dwa rozwiązania w dużej mierze zależą od doświadczenia założycieli spółki oraz ich aktualnych możliwości finansowych, a także czasowych. Szczegółowe informacje na temat zakresu działań w przypadku umowy spółki można znaleźć pod tym adresem
Umowa spółki finalnie może zostać zawarta w formie aktu notarialnego lub poprzez system S24. W zależności od wysokości kapitału zakładowego oraz wyboru metody koszty są różne. Rejestracja poprzez system S24 jest tańsza, jednak należy wziąć dwie kwestie pod uwagę:
W zależności od wyboru formy rejestracji opłaty sądowe za wpis wynoszą:
Należy również doliczyć kwotę 100PLN za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Często kalkulując koszty związane z różnymi działaniami bierzemy pod uwagę wyłącznie finansową stronę przedsięwzięcia. Zapominamy np. o kosztach czasowych – w tym wypadku czasie potrzebnym na m.in.:
Warto te koszty również wycenić i na tej podstawie podjąć decyzję o wyborze najkorzystniejszego rozwiązania.
Warto również wspomnieć, iż nasza kancelaria zajmuje się m.in. właśnie zakładaniem i rejestracją spółek. Od sporządzenia umowy spółki, poprzez pomoc w jej założeniu i rejestracji, a kończąc na pełnej obsłudze prawnej już działających podmiotów. Po więcej informacji w tym zakresie zapraszamy na dedykowaną podstronę
Napisz, co o tym sądzisz