Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Kiedy warto zakończyć windykację polubowną – przydatna checklista PDF

Data aktualizacji: 21 stycznia 2022

Początek roku to okres wzmożonych działań organizacyjnych w firmach. To również moment na analizę aktualnej sytuacji finansowej, identyfikację zatorów płatniczych i rozpoczęcie działań w zakresie windykacji należności.

Jakie działania podjąć w przypadku zaległości finansowych, które zostały zidentyfikowane już jakiś czas temu i pomimo mniej lub bardziej zintensyfikowanych działań, do dziś nie zostały spłacone? Kiedy warto zakończyć etap windykacji polubownej i wejść na drogę sądową?

Dla czytelników naszego bloga, przygotowaliśmy specjalną checklistę, która mamy nadzieję, rozwieje wątpliwości i pomoże rozpocząć działania w sposób efektywny.

Pobierz PDF.

Czym jest windykacja polubowna?

Postępowanie polubowne obejmuje szereg działań mających doprowadzić do dobrowolnego uregulowania długu przez dłużnika. W ramach tego etapu windykacji często dochodzi do podpisania z dłużnikiem porozumienia/ugody o spłatach ratalnych wcześniej uzgodnionych z wierzycielem. Kluczowa jest jednak spójna strategia oraz realizacja działań według wcześniej zaplanowanej procedury. Działania tzw. „z doskoku” niestety często tylko utwierdzają dłużnika w przekonaniu, iż może pozwolić sobie na zwłokę.
 

Co zawiera checklista?

Przygotowana checklista zawiera 7 krótkich punktów, które krok po kroku pokazują typowy przebieg windykacji polubownej realizowanej indywidualnie. Jeśli w przypadku danego dłużnika wszystkie pola zostały zaznaczone oznacza to, iż formuła działań polubownych prawdopodobnie została wyczerpana.
 

Jakie są dalsze kierunki działań?

Zakładając, iż zależy nam na kontynuacji działań i prób odzyskania należności, mamy dwie drogi:

  • Przekazanie kwestii windykacji wyspecjalizowanemu podmiotowi (np. kancelarii prawnej), która podejmie próbę odzyskania należności jeszcze na etapie postępowania polubownego. Wykorzystując zarówno swoją wiedzę i doświadczenie, jak i znajomość prawa i procedur, które w danej (indywidualnej) sytuacji można zastosować.
  • Rozpoczęcie działań sądowych. Na własną rękę lub z pomocą kancelarii prawnej. Wybierając pierwszą opcję warto jednak przeanalizować koszty czasowe własnych działań, konieczności nauki procedur oraz analizy przepisów.

 

Bezpłatna wycena windykacji

Zarówno w przypadku danego dłużnika, jak i innych, którzy być może jeszcze nie kwalifikują się do rozpoczęcia działań sądowych, warto skorzystać z bezpłatnej wyceny kosztów windykacji, jaką oferuje kancelaria. Określenie warunków nic nie kosztuje, a może zaowocować współpracą rozwiązującą problem z tym oraz innymi dłużnikami.

Wersja PDF checklisty.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Komentarze

mike

21 marca 2022

Z moich doświadczeń wynika, że w zasadzie po pierwszym wezwaniu do zapłaty należy już przygotowywać się na sąd. W większości przypadków zdecydowane działania to jedyne rozwiązanie.

Kancelaria

22 marca 2022

Szybka reakcja zazwyczaj jest bardzo istotna.

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *