Data aktualizacji: 5 lutego 2021
Pożyczki prywatne od zawsze cieszą się dużą popularnością. Szczególnie jeśli chodzi o mniejsze kwoty pożyczane od rodziny, czy znajomych (kolegów z pracy, przyjaciół, sąsiadów). Wymagają również mniej formalności. Problem pojawia się w momencie trudności z odzyskaniem długu. W niniejszym artykule postaramy się omówić najważniejsze kwestie.
Jest to najważniejsza sprawa, która nie przekreśla oczywiście możliwości odzyskania zadłużenia, ale definiuje kierunek działań. Z punktu widzenia wierzyciela, spisanie krótkiego dokumentu pożyczki jest niemal zawsze najbardziej korzystną formą zawarcia umowy. Oczywiście sytuacje są różne, pożyczki udzielamy np. rodzinie, gdzie często formalizowanie tego typu spraw nie jest dobrze widziane. Jednak dla bezpieczeństwa udzielającego pożyczki, pisemna forma umowy jest najlepszą opcją.
W przypadku posiadania spisanej umowy pożyczki powinniśmy postępować zgodnie z jej zapisami. Jeśli umowa nie definiuje kierunku działań w przypadku braku spłaty zadłużenia w ustalonym czasie, zastosowanie mają przepisy ogólne. Dysponując dokumentem umowy mamy znacznie ułatwioną ścieżkę w zakresie dowodowym. Jeśli umowa została spisana w sposób należyty, nie powinniśmy mieć problemów z udokumentowaniem zasadności naszych roszczeń.
Zgodnie z art. 720 § 2 kodeksu cywilnego, umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga formy dokumentowej. Czym jest forma dokumentowa? Jest to oświadczenie woli, nie wymagające podpisu własnoręcznego lub elektronicznego. Konieczne jest jedynie utrwalenie oświadczenia na nośniku informacji wraz z identyfikacją osób składających oświadczenie. Formą dokumentową może być również np.:
W przypadku formy dokumentowej istotne jest posiadanie odpowiedniego nośnika informacji umożliwiającego jej odczyt. Szczególnie w przypadku prywatnych relacji pomiędzy stronami umowy taka forma może być bardziej wygodna. Warto jednak zadbać o poprawną identyfikację obu stron.
Dosyć często zdarza się jednak, iż pożyczki udzielane są nieformalnie. Bez żadnego dokumentu. Najczęściej w formie ustnej – umówienia się na pewne warunki. Mimo, iż ta forma wydaje się najmniej skomplikowana, jest jedynie pozornie wygodna – szczególnie dla osoby udzielającej pożyczki. Trudno jest w takim przypadku przedstawić dowody na zawarcie umowy.
Warto jednak mieć świadomość, iż w przypadku pożyczek niezachowanie formy dokumentowej nie powoduje nieważności czynności. Oznacza jednak komplikacje w zakresie dowodowym – nie dopuszcza się dowodów z zeznań świadków lub z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności.
Niezależnie od sposobu zawarcia umowy, korespondencja związana z próbą odzyskania zadłużenia powinna być już prowadzona w formie pisemnej. Nawet jeśli mówimy tutaj o pożyczce od osób bliskich. Jeśli pożyczka nie została zwrócona w wymaganym czasie, nasze relacje tak czy inaczej już ucierpiały. Jeśli naszym celem jest odzyskanie zadłużenia, powinniśmy traktować je priorytetowo. W przypadku, gdy decydujemy się na korespondencję pocztową, warto przesłać list polecony za potwierdzeniem odbioru.
W pierwszym etapie przypomnienia o zadłużeniu, szczególnie w przypadku osób bliskich warto oczywiście próbować w sposób spokojny, samodzielnie rozwiązać sprawę. Jeżeli czynności te nie przynoszą skutków w krótkim czasie, warto rozważyć profesjonalną pomoc prawną. Pamiętajmy również, że w przypadku pożyczki prywatnej udzielonej osobie, z którą łączą nas bliskie relacje, brak zdecydowanych działań może tylko rozciągnąć problem w czasie, a to może przyczynić się do eskalacji konfliktu.
Z drugiej strony warto również pamiętać, iż tego typu sprawom towarzyszą duże emocje i stres. Należy zastanowić się, czy samodzielne działania nie przyniosą nam więcej strat emocjonalnych, niż kwota, którą być może odzyskamy.
Pomoc kancelarii prawnej może rozpocząć się już na etapie polubownej próby rozwiązania sporu. Kancelaria może uczestniczyć zarówno w mediacjach z drugą stroną, jak również formować i kierować pisma wzywające do uregulowania zadłużenia. Szczególnie w przypadku pożyczek prywatnych, często pismo z kancelarii prawnej jest wystarczającym czynnikiem do przekonania dłużnika do spłaty zadłużenia.
Decydując się na rozpoczęcie drogi sądowej, warto skorzystać z pomocy kancelarii. Nie tylko z uwagi na dużo większe doświadczenie zarówno od strony prawa, jak i formalności w tego typu przypadkach, ale również z uwagi na oszczędność własnego czasu. Kancelaria może nie tylko sformułować pozew sądowy, ale również doradzać na każdym etapie postępowania oraz reprezentować powoda w trakcie rozpraw.
Rozpoczęcie współpracy z kancelarią jest bardzo proste. Nie wymaga nawet kontaktu osobistego. Wystarczy skorzystać z jednej z poniższych możliwości:
Komentarze
Jan
25 lutego 2021Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)
Bożena
18 listopada 20212018 roku pożyczyłam partnerowi kwotę 120 tyś na zakup nieruchomości tylko przez niego. Dług miał być spłacony do 30 września 2021 roku. Informacje pisemną ze : - wskazaniem danych pożyczającego, - danych osoby, której dłużnik ma oddać pieniądze - wysokością kwoty do oddania - konkretny termin oddania zadłużenia Jakie mam szanse na wyegzekwowania tego długu? Taka informacje na papierze otrzymałam od niego.
Kancelaria
19 listopada 2021Szanowna Pani, Proszę o bezpośredni kontakt w tej sprawie.
Marzena
20 lutego 2022Witam Pana,mam duzy problem z odzyslaniem dlugu przez corke Jest to kwota 40 tys zlotych,nie spisalam umowy pozyczki. Jedyny dowod to przelana na konto corki powyzsza kwota .Mam esemesy siwadczace o pozyczce i terminach splaty kolejnych rat,a takze swiadka pozyczonych pieniedzy Corka w raz z nazeczonym buduje dom i oswiadczyla,ze pieniadze sie jej naleza i ich nie odda Nadmieniam, ze oprocz pozyczonej kwoty dalam corce bezzwrotnie 10 tys zlotych.Prosze o porade co w tej kwestii poczac? Z powazaniem matka
Kancelaria
21 lutego 2022Szanowna Pani, Proszę o bezpośredni kontakt w tej sprawie. Telefonicznie: 605 131 260 lub mailem: dariusz.staniszewski@adwokatura.pl
Seweryn
13 lipca 2022Witam pożyczyłem 5000zl i mam problem z odzyskaniem , posiadam umowę pożyczki, wyciag z banku rozmowy, brak aktualnie kontaktu z osobą zadłużoną, Proszę o poradę pomoc ⁷
Kancelaria
15 lipca 2022Szanowny Panie, najlepiej skorzystać z formularza znajdującego się tutaj: https://www.staniszewski-kancelaria.pl/wycena-windykacji lub kontakt bezpośredni. Telefonicznie: 605 131 260 lub mailem: dariusz.staniszewski@adwokatura.pl
Damian
22 sierpnia 2022Witam . Mam dluznika na kwotę 51688zl. Dwa lata temu wziolem kredyt dla pewnej osoby oczywiście spisaliśmy umowę kredytu. Miał spłacić cały kredyt do końca 2020r . Nie zrobił tego. Płaci co miesieczne raty a jednocześnie od ponad półtora roku mnie oszukujesz mówiąc że jutro zaplace Ci całość za tydzień albo jawet byłem na poczcie I wpłaciłem kasę tylko to dziś tą kasa nie przyszła na konto a potwierdzenie niby zgubil
Kancelaria
24 sierpnia 2022Szanowny Panie, najlepiej skorzystać z formularza znajdującego się tutaj: https://www.staniszewski-kancelaria.pl/wycena-windykacji lub skontaktować się bezpośrednio: 605 131 260 lub mailem: dariusz.staniszewski@adwokatura.pl
Andrzej
28 marca 2023Witam. Pożyczyłem pewnej osobie 12 tys zł około 10 lat temu. Zaufałem na słowo bo miała mi oddać gdy stanie na nogi. Mam e-maile i SMS w których obiecuje ze odda ale od kilku lat urwał się kontakt i nie wiem jak je odzyskać bo nie mam żadnego kontaktu
Kancelaria
29 marca 2023Szanowny Panie, najlepiej skorzystać z formularza znajdującego się tutaj: https://www.staniszewski-kancelaria.pl/wycena-windykacji lub skontaktować się bezpośrednio: 605 131 260 lub mailem: dariusz.staniszewski@adwokatura.pl. Wówczas będziemy w stanie określić, w jakim zakresie możemy pomóc.
Justyna
1 kwietnia 2024Dzień dobry.Mam problem z firmą pożyczkowa.Podpisalam online ubezpieczenie pożyczki za które musiałam zapłacić,przelali mi teoretycznie pieniądze na konto które kazali mi założyć..wymagają ode mnie kolejnych opłat weryfikacyjnych i podatkowych a nadal nie mogę przelewu wykonać.Podejrzewam że chcą mnie naciągnąć..Najgorsze jest to że nie mogę tej pożyczki zamknąć i będę musiała płacić im za nic..Co mam robić?
Kancelaria
2 kwietnia 2024Szanowna Pani. Istotne mogą się okazać konkretne zapisy wcześniej podpisanej umowy. Uprzejmie proszę o bezpośredni kontakt w tej sprawie. Telefonicznie: 605 131 260 lub mailem: dariusz.staniszewski@adwokatura.pl