Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Jak obniżyć koszty windykacji? 5 sprawdzonych praktyk

Data aktualizacji: 25 marca 2022

W dobie optymalizacji procesów, maksymalizacji zysków, ograniczaniu strat, często zapominamy o kosztach działań pośrednich. Jednym z takich działań jest windykacja. Proces, który nie tyle sam z siebie przynosi nam zyski, ale pozwala odzyskać finanse z już wypracowanych i teoretycznie uzyskanych profitów. Wiele firm nie ma jednak świadomości, jakie koszty (szczególnie czasowe) pochłaniają czynności związane z uzyskaniem należności z tytułu już sprzedanych produktów czy usług. Co więcej, w jeszcze mniejszej liczbie przedsiębiorstw optymalizacja procesów związanych z odzyskiwaniem zadłużenia ma w ogóle miejsce. W niniejszym artykule przybliżymy pięć, naszym zdaniem, najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

1. Reagowanie zanim pojawi się problem

Pierwsza, a zarazem jedna z najważniejszych kwestii, to działania jeszcze przed rozpoczęciem samego procesu windykacji. Są to działania prewencyjne, mające na celu minimalizację ryzyka wystąpienia zadłużeń oraz możliwość wczesnej reakcji na wystąpienie problematycznych sytuacji.

Przykładowe działania tego typu:

  • bieżący monitoring płatności,
  • powiadomienia o zbliżających się terminach płatności,
  • spójny system wiążący kolejne dostawy z płatnością zgodnie z harmonogramem.

 

2. Analiza procesu windykacji w firmie

Drugą istotną kwestią jest posiadanie wiedzy na temat przebiegu i (przede wszystkim) kosztów procesu windykacji w przedsiębiorstwie. Określając koszty warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty stricte pieniężne, ale również (a może przede wszystkim) koszty strat czasowych. Kwestie niepieniężne, które warto wziąć pod uwagę:

  • czas poświęcony na korespondencję z dłużnikiem,
  • koszty analizy zapisów umów,
  • czas potrzebny na negocjacje związane z zadłużeniem,
  • koszty utraconych możliwości związanych z nawiązaniem współpracy z innym podmiotem, który realizowałby płatności w terminie.

 

3. Spójne procedury działania

Działanie w modelu „każdy przypadek jest inny” potrafi pochłonąć wiele zasobów koniecznych na każdorazowe opracowywanie schematów działania. Warto określić jedną procedurę działania (ewentualnie kilka ścieżek w przypadku dużych podmiotów) i według niej realizować wszelkie czynności związane z windykacją.

Oczywiście nie oznacza to, iż procedury nie powinny być zmieniane. Warto jednak pamiętać, aby zmiany te nie były zbyt częste, a horyzont czasowy niezbędny do oceny wprowadzonych zmian odpowiednio długi.
 

4. Powtarzalność i automatyzacja działań

Jak większość czynności, również działania windykacyjne mogą być w pewnym stopniu zautomatyzowane. Poniżej kilka przykładów:

  • gotowe szablony przypomnień, ponagleń czy wezwań do zapłaty,
  • automatyczny monitoring płatności,
  • w przypadku współpracy z zewnętrzną firmą windykacyjną, z góry ustalony zestaw danych niezbędnych do rozpoczęcia działań.

 

5. Przekazanie windykacji na zewnątrz

W dużej części przypadków, przekazanie windykacji na zewnątrz jest przynajmniej warte rozpatrzenia. Po analizie kosztów wewnętrznych windykacji może się okazać, iż prowadzenie jej we własnym zakresie jest wręcz nieopłacalne – koszty przewyższają potencjalne (i nie zawsze pewne) zyski. W takiej sytuacji warto rozważyć uzyskanie pomocy np. od kancelarii prawnej specjalizującej się w tego typu działaniach. Jeśli koszty pojedynczych działań wewnątrz firmy zostały oszacowane, poświęcenie kilku minut na wycenę działań zewnętrznego podmiotu nie powinno stanowić problemu. Szczególnie, iż obecnie możliwe jest np. uzyskanie bezpłatnej wyceny działań windykacyjnych dla konkretnego przypadku. Dysponując danymi, możemy z łatwością wybrać korzystniejszy wariant.

W przypadku chęci uzyskania wyceny kosztów działań windykacyjnych w naszej kancelarii, serdecznie zapraszamy do wypełnienia Formularza Bezpłatnej Wyceny Windykacji.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *