Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Jak najprościej przeprowadzić windykację?

Data aktualizacji: 12 maja 2023

Proces odzyskiwania należności może być długi i mocno skomplikowany. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, w której znajduje się zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. W wielu jednak przypadkach proces ten jest nadmiernie komplikowany przez co szczególnie osobom z mniejszym w tym zakresie doświadczeniem, trudno uchwycić istotne elementy procesu. W niniejszym artykule przedstawimy możliwie najmniej skomplikowaną ścieżkę.

 

Windykacja samodzielna, czy z pomocą?

Na wstępie warto poświęcić chwilę czasu, aby podjąć bardzo istotną decyzję: czy dysponujemy wiedzą i czasem, aby na poważnie zająć się odzyskaniem zadłużenia. Jeśli jesteśmy w stanie poświęcić zasoby na metodyczne działania, bez opóźnień, przesunięć i błędów, istnieją przesłanki, aby na tym etapie działania przeprowadzić samodzielnie.

Jeżeli jednak zdajemy sobie sprawę, iż obecne inne zobowiązania mogą znacznie opóźnić działania windykacyjne lub mogą być one przeprowadzane niedokładnie, warto zastanowić się nad przekazaniem już na tym etapie działań podmiotowi zewnętrznemu. Na przykład kancelarii prawnej specjalizującej się w windykacji. W takim przypadku kolejne punkty niniejszego artykułu będą już realizowane przez tenże podmiot.
 

Kontakt z dłużnikiem

Jeśli została podjęta decyzja o rozpoczęciu działań we własnym zakresie, pierwszym elementem jest niezwłoczny kontakt z dłużnikiem. Najlepiej w formie pisemnej (poczta elektroniczna) tak, aby powodu opóźnienia i ustalenia dotyczące spłaty zadłużenia mogły stanowić dowód na dalszych etapach postępowania. Jeśli współpracujemy z kontrahentem od dłuższego czasu, a sytuacja jest jednostkowa, kontakt telefoniczny również jest wskazany. Warto jednak po takiej rozmowie spisać wszystkie wnioski i przesłać w formie pisemnej dłużnikowi w celu potwierdzenia ustaleń.
 

Wezwanie do zapłaty

Jeżeli powzięte ustalenia nie zostały spełnione, kolejnym etapem jest przygotowanie i przesłanie do dłużnika wezwania do zapłaty. O ile warto przesłać kopię wezwania w formie elektronicznej, o tyle oryginał warto przesłać pocztą tradycyjną. Listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli prowadzimy działania na własną rękę, warto bardzo dobrze sprawdzić przesyłany dokument tak, aby zarówno jego treść, jak i forma nie budziły wątpliwości.
 

Decyzja o uzyskaniu pomocy prawnej

W przypadku, kiedy postępowanie polubowne prowadzone we własnym zakresie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, sprawa prawdopodobnie powinna trafić do sądu. Na tym etapie warto jednak raz jeszcze zastanowić się:

  • dalsze działania powinny być prowadzone samodzielnie,
  • jakie błędy popełniono na etapie windykacji polubownej,
  • czy wystąpienie długu jest bezsprzeczne.

Jest to istotny moment, w którym warto rozważyć skorzystanie z zewnętrznej pomocy prawnej. Może się to okazać pomocne w zakresie:

  • pokierowania wszystkimi działaniami windykacji sądowej,
  • weryfikacji zebranej dokumentacji i zasadności długu,
  • oceny szans odzyskania zadłużenia,
  • oceny opłacalności przedsięwzięcia.

 

Skierowanie sprawy do sądu

Niezależnie od podjętej we wcześniejszym punkcie decyzji, kolejnym etapem jest wejście na drogę sądową. Przygotowanie dokumentów do sporządzenia pozwu oraz złożenie pozwu w sądzie w celu uzyskania nakazu zapłaty lub wyroku. Dalsze postepowanie zależne jest już od indywidualnej sytuacji.
 

Istotna kwestia

Bardzo istotną kwestią jest czas. Im dłużej zwlekamy z rozpoczęciem (skutecznych) działań tym szanse na bezproblemowe odzyskanie zadłużenia maleją. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • dłużnik widząc nasze niezdecydowanie, nie będzie skory do uregulowania zadłużenia,
  • po pewnym czasie możemy utracić jakikolwiek kontakt z dłużnikiem,
  • sytuacja dłużnika może się jeszcze pogorszyć do stopnia, w którym po prostu nie będzie w stanie uregulować zadłużenia,
  • zadłużenie ulegnie przedawnieniu.

 

Pomoc prawna w zakresie windykacji

W przypadku chęci uzyskania pomoc prawnej w zakresie windykacji lub bezpłatnej wyceny działań, zachęcamy do kontaktu:

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *