Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

E-sąd krok po kroku w 2020 roku

Data aktualizacji: 11 września 2020

W związku z zagrożeniem COVID-19 E-sąd jest coraz bardziej popularną formą dochodzenia swoich praw. Jest to forma szybka, stosunkowo niedroga i, co ważne, nie wymaga bezpośredniego kontaktu. Wbrew pozorom złożenie pozwu może jednak sprawić trudności. W niniejszym artykule postaramy się omówić sposób złożenia pozwu krok po kroku oraz wskazać kilka istotnych kwestii, na które warto uważać.

 

Rejestracja w portalu

Pierwszym krokiem jest rejestracja w portalu e-sad.gov.pl. Warto zaznaczyć, iż E-sąd jest jeden dla całego kraju. E-sąd to IV Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie. Jest to jedyny sąd zajmujący się sprawami rozpatrywanymi w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU). Niezależnie od naszej lokalizacji wszystkie sprawy w tym trybie kierujemy właśnie do tego sądu.

Po wejściu na stronę e-sad.gov.pl ukaże nam się już nieco archaiczna strona internetowa. Jej funkcjonalność jest jednak wystarczająca, także nie powinniśmy mieć problemów. Warto jednak założyć konto korzystając z komputera, a nie z urządzenia mobilnego (telefon, tablet). Strona wprawdzie dostosowuje swoją szerokość do urządzenia, na którym jest wyświetlana, jednak obsługa na urządzeniach mobilnych jest mocno utrudniona.

Z górnego menu wybieramy „Zarejestruj konto”. Dla naszych celów w kolejnym kroku wybieramy „profil podstawowy”.

W tym miejscu istotna wskazówka. Konto na portalu jest kontem imiennym – przypisanym do osoby fizycznej. Jeśli chcemy złożyć pozew w imieniu podmiotu prawnego, musimy założyć konto osoby, która jest uprawniona do reprezentacji tego podmiotu.

Następnie wypełniamy wszystkie dane personalne.

Po poprawnej rejestracji otrzymamy na podany adres mailowy prośbę o potwierdzenie chęci założenia konta. Po potwierdzeniu, w ciągu kilku dni, zostanie nam założone i udostępnione konto.
rejestracja w EPU

Złożenie pozwu

Po otrzymaniu potwierdzenia założenia konta i zalogowaniu się do portalu, uzyskamy możliwość złożenia pozwu poprzez opcję dostępną w sekcji Możliwe akcje -> Złóż nowy pozew. Kliknięcie w odnośnik nie jest tożsame ze złożeniem pozwu dlatego w pierwszej kolejności warto przejść „na sucho” całą procedurę, aby zaznajomić się z interfejsem i sprawdzić czy wszystko działa (czy nasza przeglądarka nie ma problemów z obsługą portalu).

Warto zwrócić uwagę, że system nie ma możliwości zapisywania postępów poczynionych w trakcie składania pozwu. Jeśli opuścimy stronę lub z innych powodów przestanie ona działać, cały proces trzeba rozpocząć od nowa.
złożenie pozwu

Formularz pozwu – wskazówki

Na pierwszy rzut oka system jest dosyć przejrzysty (choć już nie najnowszy), jednak zawiera kilka pułapek, o których warto pamiętać:

  • Wspomniany już wcześniej brak możliwości zapisu w trakcie składania pozwu.
  • Wszystkie elementy, które opisujemy powinny być bardzo przejrzyście opisane tak, aby osoba nie znająca sprawy mogła łatwo rozpoznać sytuację.
  • Jeśli reprezentujemy podmiot prawny, należy zaznaczyć to w sekcji Strony oraz uzupełnić dane podmiotu.
  • Poprawne określenie Pozwanego jest kluczowe. Najlepiej dane sprawdzić raz jeszcze w odpowiednim rejestrze (np. CEIDG lub KRS). Nie bazujmy jedynie na danych z umowy / faktury VAT. Dane naszego dłużnika mogły od tego czasu ulec zmianie.
    W EPU przedstawiamy jedynie listę i opis dowodów, które posiadamy – nie załączymy ich w formularzu pozwu. Istotne jest również wskazanie czego opisane dokumenty dowodzą.
  • Z powyższą kwestią wiąże się również kolejna. Warto wcześniej przygotować sobie komplet informacji dotyczących dowodów. Kilkunastominutowy przestój spowodowany koniecznością znalezienia informacji może skończyć się zawieszeniem naszej sesji i konieczności rozpoczęcia pracy od nowa.
  • Powinniśmy mieć również wcześniej przygotowaną listę roszczeń oraz powiązać je odpowiednimi dowodami tak, aby podczas wypełniania formularza nie poszukiwać ich pojedynczo.
  • Jeśli żądamy odsetek, musimy dodać je każdorazowo do każdego roszczenia z osobna.

formularz pozwu

Uzasadnienie pozwu – kluczowy element

Często marginalizowanym elementem jest uzasadnienie pozwu. Jest to również najczęstszy powód odrzucenia pozwu przez sąd. W tej sekcji powinniśmy opisać wszystkie kluczowe dla sprawy informacje wraz ze wskazaniem powodów złożenia pozwu i dochodzenia roszczenia. Ze strony E-sądu można pobrać szczegółowe wytyczne wraz z przykładami poprawnych oraz niepoprawnych elementów.
uzasadnienie pozwu

Podpisanie i opłacenie pozwu

Po uzupełnieniu i zatwierdzeniu formularza pozwu musimy go jeszcze podpisać. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie bezpiecznego kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który po zainstalowaniu rozszerzenia do przeglądarki umożliwi nam podpisanie dokumentu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zwykły podpis elektroniczny, który można skonfigurować bezpośrednio na stronie EPU.

Kolejnym krokiem jest opłacenie pozwu korzystając z dostępnej bramki płatności. Potwierdzenie uiszczenia opłaty przychodzi zwykle z opóźnieniem.
podpisanie i opłacenie pozwu EPU

Typowe problemy

EPU jest niewątpliwie wygodną formą dochodzenia swoich roszczeń, jednak często pojawiają się problemy, które znacznie wydłużają proces lub czynią go wręcz niemożliwym do zrealizowania (np. w związku z odrzuceniem pozwu). Najczęstsze problemy:

  • konieczność wypełniania formularza od nowa za każdym razem kiedy sesja wygaśnie,
  • niepoprawna interpretacja tego, co jest dowodem w sprawie, a co jest roszczeniem,
  • nieprecyzyjny opis dokumentów oraz tego, czego owe dokumenty dowodzą,
  • błędne definiowanie biegu terminów,
  • niepoprawne uzasadnienie pozwu,
  • problemy z poprawną konfiguracją podpisu elektronicznego.

typowe problemy EPU

Można to zrobić prościej

W przypadku drobnych zobowiązań najczęściej rzeczywiście warto wziąć sprawy w swoje ręce, aby niepotrzebnie nie zwiększać kosztów całego przedsięwzięcia. Jeśli jednak zadłużenie ma wartość, która jest już istotna, warto zastanowić się, czy sprawy nie przekazać w ręce kancelarii, która ma odpowiednie doświadczenie i dysponuje środkami umożliwiającymi skuteczne dochodzenie należności. Warto również wziąć pod uwagę czas, który poświęcimy np. na samodzielne wypełnienie EPU, zgromadzenie niezbędnych danych, sprawdzenie przepisów i definicji. Może bowiem okazać się, iż wartość czasu który poświęcimy będzie daleko przekraczała wartość zobowiązania.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 6

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *