Data aktualizacji: 3 lutego 2023
Dobrze przygotowane i przeanalizowane pod kątem aktualnie obowiązujących przepisów umowy to jedna z pierwszych barier, na którą napotykają przedsiębiorcy rozpoczynający własną działalność. Okazuje się jednak, iż w wielu przypadkach problem poprawnie skonstruowanych umów dotyczy również firm z wieloletnim stażem. Zarówno tych małych, jak i znacznie większych. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć podstawowy proces tworzenia dobrej umowy, wskażemy kilka zasadniczych kroków oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.
Zacznijmy zatem krok po kroku od stworzenia podstawowej umowy.
Pierwszym i najważniejszym elementem jest dobre określenie rodzaju umowy. Znaczna część umów, w zależności od typu, posiada zestaw niezbędnych elementów i warunków określonych w przepisach stworzonych wyłącznie na potrzeby tego konkretnego rodzaju. Przykładowe typy umów:
Rodzajów umów określonych w przepisach jest znacznie więcej. Warto dokładnie przeanalizować z jakim rodzajem umowy mamy do czynienia. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ w zależności od rodzaju umowy mogą mieć zastosowanie różne przepisy prawa.
Oznaczenie stron umowy to również bardzo ważny element. Istotną kwestią w tym przypadku jest nie tylko określenie samych stron, ale również reprezentantów upoważnionych do działania w imieniu stron oraz odpowiednie udokumentowanie możliwości tejże reprezentacji. W przypadku działalności gospodarczych najczęściej reprezentantem jest osoba prowadząca tę działalność (choć może być również pełnomocnik). W przypadku spółek prawa handlowego sytuacja może być bardziej skomplikowana. Często jest to Zarząd (lub Członek Zarządu) bądź Prokurent.
Istota umowy – określenie czego tak naprawdę dotyczy umowa. Jest to również punkt wyjścia do określania:
W zasadzie każdy kolejny punkt w swej treści pośrednio lub bezpośrednio odnosi się do przedmiotu umowy. Istotne, aby punkt ten opisywał przedmiot umowy w sposób konkretny jednak krótki. Doprecyzowaniem szczegółowych warunku zajmiemy się w kolejnych punktach umowy.
Sedno każdej umowy. Im dokładnie określimy warunki umowy, im więcej szczegółów doprecyzujemy, tym umowa będzie lepsza. Sprecyzowane warunki umowy mają wiele zalet:
Przykładowe warunki, które należy wziąć pod uwagę:
Bardzo istotny element umowy, który nie powinien sprowadzać się do pojedynczego zapisu, ale dokładnie określać:
Jest to ostatni element umowy, który jednak nie powinien być lekko traktowany. W tej części powinniśmy zawszeć szereg ważnych informacji:
Powyższe kroki pozwolą oczywiście na stworzenie podstawowej wersji umowy. Warto jednak pamiętać również o kilku innych kwestiach związanych z umowami:
Jest to pytanie, które często się pojawia. W dobie dziesiątek szablonów umów w Internecie, podstawowa umowa wydaje się sprawą dosyć prostą. Teoretycznie tak jest. W praktyce niestety bywa różnie. Co najmniej z kilku powodów:
Najczęściej tak. Jeżeli bierzemy pod uwagę stworzenie szczegółowej umowy dostosowanej do konkretnego produktu lub usługi, wymaga to nie tylko wiedzy prawniczej, ale również:
Tak, oczywiście. Można tego dokonać zarówno jako pojedyncze zlecenie, jak i w ramach jednego z pakietów stałej obsługi prawnej. Szczegółowe informacje w tej kwestii można uzyskać:
W przypadku konieczności częstego tworzenia zróżnicowanych umów dla wielu kontrahentów, warto przede wszystkim rozważyć nawiązanie stałej współpracy z kancelarią rozliczanej na podstawie stałej miesięcznej opłaty. Koszty takiej współpracy zależą od zakresu obowiązków oraz wielkości podmiotu:
Napisz, co o tym sądzisz