Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Dlaczego optymalizacja procesów windykacji jest ważna?

Data aktualizacji: 14 października 2022

Przedsiębiorstwa starają się optymalizować większość swoich procesów biznesowych. Czy to procedury sprzedażowe, łańcuchy dostaw, czy procesy związane z opieką posprzedażową. Nie ma w tym niczego dziwnego. Dobrze przeprowadzona i regularnie weryfikowana optymalizacja przyczynia się zarówno do podniesienia jakości świadczonych usług, czy dostarczanych towarów, jak również do zwiększenia zyskowności całego przedsięwzięcia. Doświadczenie pokazuje, że jedną z częściej pomijanych kwestii, które są optymalizowane jest obsługa dłużników oraz cały proces windykacji w przedsiębiorstwie. To duże niedopatrzenie. W niniejszym artykule postaramy się pokazać, dlaczego warto to zmienić.

Wyższa skuteczność

Zoptymalizowane procesy windykacyjne to przede wszystkim wyższa skuteczność odzyskiwania należności, czyli tak naprawdę celu windykacji samej w sobie. Odzyskiwanie należności nie należy do spraw lubianych w przedsiębiorstwach. Jest to oczywiście zrozumiałe. Ciągłe odkładanie decyzji i przeciąganie procesu w czasie, przekazywanie zadań innym członkom zespołu, czy nienależyte przygotowanie dokumentacji, to częste grzechy osób odpowiedzialnych za tą część działalności firmy. Tymczasem dobrze zoptymalizowane działania windykacyjne w dużej części przypadków znacznie zwiększają szanse na końcowy sukces. Co istotne, sukces osiągnięty w znacznie krótszym czasie.
 

Mniejsze zużycie zasobów

Wyższa skuteczność oraz szybszy czas doprowadzenia do odzyskania długu to również znaczna oszczędność zasobów firmy. Zarówno pod kątem czysto finansowym, jak również w kwestii alokacji zasobów ludzkich. Pracownicy oddelegowani do działania w tym zakresie najczęściej mają również inne obowiązki. Obowiązki, które najczęściej generują znacznie większe korzyści firmie.
 

Mniej pomyłek

Dobrze zoptymalizowane procedury windykacyjne to również mniejsze pole do pomyłek, które mogą znacznie wydłużyć proces windykacji lub w skrajnych przypadkach wręcz go uniemożliwić. Mówimy tu nie tylko o drobnych pomyłkach polegających np. na błędnej kwocie w piśmie do dłużnika. Rzeczone pomyłki mogą również być poważnymi błędami natury prawnej, które w praktyce bardzo utrudnią dalsze działania.
 

Lepsze relacje z… dłużnikiem

O tej kwestii często zapominają osoby zarządzające małymi i średnimi firmami. Powstanie długu nie oznacza automatycznie zakończenia jakiejkolwiek współpracy z klientem. W dużej części przypadków współpraca dalej będzie przebiegać na innych polach. W takim przypadku wypracowanie odpowiednich procedur pomoże nie tylko przy odzyskaniu konkretnego długu, ale może zdecydować o lepszej lub gorszej (a czasem wręcz żadnej) współpracy w innych projektach.
 

Wdrożenie

Wyżej opisane kwestie oczywiście nie wyczerpują zakresu korzyści jakie daje zoptymalizowany proces windykacji w przedsiębiorstwie. Są to jednak najistotniejsze zalety. Warto w tym miejscu zastanowić się również nad inną kwestią – nad sposobami implementacji tych działań w przedsiębiorstwie. Warto rozważyć dwa przypadki:

  • optymalizacja procesów windykacji bezpośrednio wewnątrz firmy,
  • outsourcing działań na zewnątrz.

 

Optymalizacja na własną rękę

Wszelkie działania windykacyjne można przeprowadzić przy użyciu wewnętrznych zasobów przedsiębiorstwa. Warto jednak od początku do końca zaplanować te działania oraz przeprowadzić wstępną kalkulację opłacalności przedsięwzięcia.

Zalety takiego rozwiązania:

  • wykorzystanie wewnętrznych zasobów firmy,
  • teoretyczne ograniczenie kosztów procesu (teoretyczne, ponieważ musimy pamiętać, iż wewnętrzne zasoby również generują koszty),
  • możliwość integracji z innymi, funkcjonującymi już procesami wewnętrznymi,
  • krótszy czas przystosowania.

Wady takiego rozwiązania:

  • wydłużony czas wymagany na analizę kwestii prawnych,
  • efekt końcowy trudny do oceny z uwagi na małą próbkę wyników,
  • możliwy znaczny wzrost kosztów końcowych spowodowany nie wzięciem pod uwagę wielu czynników generujących koszty.

 

Outsourcing kwestii zadłużeń

Alternatywnym rozwiązaniem jest przeniesienie całego procesu windykacji na zewnątrz, zoptymalizowanie jedynie procesu komunikacji pomiędzy podmiotem wykonującym działania (np. kancelarią prawną), a przedsiębiorstwem.

Zalety takiego rozwiązania:

  • brak angażowania wewnętrznych zasobów firmy,
  • skrócony czas analizy kwestii prawnych,
  • lepsza optymalizacja samego procesu windykacji (jeśli outsourcing wykonujemy np. do kancelarii prawnej specjalizującej się w windykacji) z uwagi na większe doświadczenie podmiotu zewnętrznego,
  • znane koszty działań,
  • możliwość ograniczenia części kosztów korzystając z usług abonamentowych (abonamenty prawne).

Wady takiego rozwiązania:

  • konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na początku,
  • konieczność poświęcenia czasu na znalezienie odpowiedniego podmiotu i określenia ram współpracy.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *