Data aktualizacji: 14 sierpnia 2012
Pytanie zawarte w tytule może być dla niektórych kontrowersyjne, ale w poniższym tekście będę starał się przekonać zainteresowanych, że skorzystanie z pomocy adwokata specjalizującego się w sprawach rozwodowych może okazać się nie tylko potrzebne, ale również konieczne.
Sprawa o rozwód jest często przykrym wydarzeniem w życiu małżonków. Wiąże się z bardzo silnymi emocjami i stresem, zwłaszcza jeżeli ktoś jest pierwszy raz na sali sądowej. Ze swojej praktyki mogę powiedzieć, że zwłaszcza w sprawach o rozwód, w których sąd musi ustalić winę rozkładu pożycia i małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, emocje, stres i chęć odwetu na drugim małżonku biorą górę. Moim zdaniem wcale nie musi tak być. Trudno jednak rozwiązywać spory samodzielnie, skoro najczęściej małżonkowie nie chcą już ze sobą rozmawiać. Wówczas pomoc adwokata w takich przypadkach może okazać się nie do przecenienia.
Niewątpliwie adwokat mający doświadczenie w sprawach rozwodowych wie, jak delikatną i osobistą materią, dla każdego małżonka jest rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Pomoc w zrozumieniu skomplikowanych zasad rządzących procesem sądowym wymaga, zwłaszcza w sprawach rozwodowych znajomości tematu. Przecież w procesie rozwodowym sąd rozstrzyga również o sprawach opiekuńczo-wychowawczych (jeżeli małżonkowie mają oczywiście małoletnie dzieci), takich jak: władza rodzicielska nad małoletnim dzieckiem, alimenty na rzecz małoletniego dziecka, kontakty jednego z rodziców z małoletnim dzieckiem. Ponadto jest też możliwe rozstrzygnięcie o podziale majątku wspólnego małżonków, czy sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków po rozwodzie, a nawet o eksmisji małżonka. To przesądza o tym, że sprawa rozwodowa staje się dodatkowo skomplikowana i tylko pomoc pełnomocnika może zapewnić pomyślne zakończenie sprawy.
Dobrze przygotowany pozew rozwodowy zawierający dobrze sformułowane wnioski dowodowe (m.in dokumenty, zeznania świadków) oraz udział adwokata w negocjacjach dotyczących polubownego rozwiązania małżeństwa i podziału majątku, może zaoszczędzić stronom długotrwałego procesu i pozwolić na uzyskanie rozwodu już na pierwszej rozprawie. Z mojego doświadczenia wynika, że pomoc dobrego adwokata w sprawach rozwodowych ułatwia rozwodzącym się małżonkom osiągnięcie porozumienia, zarówno w sprawach majątkowych, jak i w kwestii uregulowania władzy rodzicielskiej w stosunku do małoletnich dzieci oraz alimentów.
Dlatego przyjmując sprawę rozwodową staram się pomóc szczegółowo określić wszystkie sprawy, do których klient powinien się przygotować w sprawie rozwodowej, zwłaszcza, jeżeli chodzi o kwestie związane z alimentami, zarówno na małoletnie dzieci, jak i dla małżonka. Udowodnienie na sali sądowej możliwości finansowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów i kosztów utrzymania i wychowania dziecka, jest w praktyce jedną z istotnych kwestii spornych między małżonkami, wymagających zarówno doświadczenia w prowadzeniu spraw rozwodowych, jak i znajomości realiów sądownictwa w takich sprawach.
Napisz, co o tym sądzisz