Data aktualizacji: 8 stycznia 2021
Początek roku to moment na przemyślenia, poukładanie spraw zalegających w 2020 roku oraz ustalenie planu działania na następny rok. Przeprowadzając analizę warto pamiętać również o kwestiach prawnych związanych zarówno z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa, jak i planowanym rozwojem oraz wprowadzeniem nowych produktów, czy usług.
Każdy dobrze przygotowany biznesplan musi opierać się o twarde dane i informacje pozyskane na podstawie poprzednich okresów działalności firmy. Warto zadbać, aby analiza była przeprowadzona w oparciu o mierzalne czynniki. W ten sposób będziemy dysponować realnymi informacjami na temat stanu przedsiębiorstwa, a nie opinią na ten temat. Jest to istotne zarówno z uwagi na określenie stanu początkowego, jak również na prawidłowe określenie wyników końcowych. Jest to jednak kluczowa kwestia przede wszystkim na etapie monitorowania postępów i planowania zmian.
Problemy prawne, które wystąpiły w 2020 roku
Warto przeanalizować sytuację przedsiębiorstwa również pod kątem kwestii prawnych jakie były rozwiązywane (lub pozostały nadal nierozwiązane) w ostatnim roku. Sytuacja z Covid-19 spowodowała, iż wiele kwestii zostało odłożonych na później. Nie warto jednak odkładać ich w nieskończoność. Istotne jest określenie:
Najważniejszą kwestią w każdej firmie jest jej oferta, najczęściej ściśle powiązana ze sposobami finansowania samej działalności. Warto przeanalizować dotychczasowe produkty i usługi:
Jakich problemów prawnych możemy się spodziewać?
W przypadku już realizowanych usług lub dostarczanych produktów najczęstszym problemem są dynamicznie zmieniające się przepisy. W tej sytuacji w pierwszej kolejności warto:
Po wykonanej analizie aktualnej sytuacji warto rozpocząć planowanie działań w 2021 roku. Warto oczywiście wziąć pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną. W przypadku wielu branż ma to również swoje odniesienie w ograniczeniach handlu, lockdown’ie i innych utrudnieniach.
Jakie kwestie prawne powinny zostać rozwiązane już na starcie?
Planując działania i analizując możliwe kwestie prawne warto przyjąć najgorszy możliwy scenariusz. Przeanalizować wszystkie problemy prawne z nim związane oraz opracować strategię działań, która pozwoli zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia oraz ich uciążliwość.
Warto również przeanalizować (w części przypadków od nowa opracować) dokumenty prawne związane z podstawową obsługą naszych klientów:
Po analizie kwestii prawnych warto zastanowić się, jak często wymagana jest pomoc prawnika. Być może zamiast każdorazowego zwracania się o opinię prawną bardziej opłacalną opcją (zarówno finansowo, jak i czasowo) jest nawiązanie współpracy w zakresie stałej obsługi prawnej. Jeśli tak, służymy pomocą również w takim zakresie.
Komentarze
Wojtek
8 lutego 2021Ile wynoszą stawki dla najmniejszych firm?
Kancelaria
8 lutego 2021Jeśli chodzi o stałą obsługę prawną, koszt miesięczny netto wynosi od 1200PLN.