Data aktualizacji: 10 stycznia 2025
Współczesne prowadzenie biznesu wymaga od przedsiębiorców nie tylko innowacyjnych pomysłów i skutecznej realizacji strategii, ale również znajomości przepisów prawa oraz ich odpowiedniego zastosowania. Pytanie, czy opieka prawna w firmie to dodatkowa opcja, czy też niezbędny element prowadzenia działalności gospodarczej, nabiera coraz większego znaczenia.
Prawo to obszar, który podlega ciągłym zmianom i nowelizacjom. Zmieniają się również wytyczne i interpretacje. Przepisy, które obowiązują dzisiaj, mogą ulec modyfikacji już za kilka miesięcy. Na podstawie zmiany samego przepisu, ale i innych praw, które mogą wpłynąć na tą konkretną sytuację. Brak wczesnego planu na zmiany to również ryzyko działań bez przygotowania oraz większa szansa na popełnienie błędów.
W wielu sytuacjach popełnione błędy mogą być niezamierzone. Zwykłe niedopatrzenie, zbyt wolne wdrożenie zmian, błędna interpretacja. Niestety taki stan nie zwalnia od odpowiedzialności. Konsekwencje takie jak konieczność zapłaty kar, odszkodowań czy też nawet odpowiedzialności karnej w wielu wypadkach mogą być trudne do uniknięcia.
W erze Social Mediów, informacji 24h / dobę, błyskawicznej komunikacji globalnej, popełnione błędy mogą rzutować nie tylko na odpowiedzialność prawną, ale nieść poważne konsekwencje wizerunkowe. Reputacja firmy jest czymś co buduje się latami, ale zniszczyć można w ciągu zaledwie kilku chwil.
Brak stałej opieki prawnej często prowadzi do sytuacji, w której zasoby firmy są angażowane w rozwiązywanie problemów prawnych (potencjalnych lub już istniejących). Zamiast skupić się na rozwijaniu działalności, zdobywaniu nowych rynków, poszerzaniu oferty, kadra poświęca czas na analizę skomplikowanych przepisów prawnych lub prowadzenie sporów, do których często nie posiada odpowiedniego przygotowania (i doświadczenia).
Prawo nie wymaga, aby każda firma posiadała swój dział prawny (lub korzystała z opieki zewnętrznej kancelarii). Przepisy jednak jasno określają obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z obowiązującym prawem. Oznacza to, że przedsiębiorcy muszą zadbać o zgodność swoich działań z regulacjami.
Każda firma jest inna, a jej potrzeby prawne mogą się różnić w zależności od sektora działalności, skali operacji czy strategii operacyjnej. Warto we własnym zakresie dokonać analizy obecnej sytuacji i podjąć decyzję, czy obecny poziom ryzyka prawnego jest akceptowalny. Jeśli nie, warto rozważyć środki zaradcze.
W kwestii opieki prawnej mamy kilka możliwości. Nie biorąc oczywiście pod uwagę rozwiązania ignorującego te kwestie w całości. Opcje, które warto rozważyć:
W przypadku chęci uzyskania pomocy prawnej (w formie porady lub abonamentu prawnego), serdecznie zapraszamy do kontaktu:
Napisz, co o tym sądzisz