Data aktualizacji: 15 grudnia 2023
Obsługa prawna w formie stałego abonamentu to coraz bardziej popularna forma podwyższenia bezpieczeństwa prawnego przedsiębiorstwa. Zainteresowanie znacząco wzrasta na przełomie roku, kiedy podejmowane są kluczowe decyzje odnośnie działań w kolejnym okresie. Czy, a jeśli tak, to jaki zakres opieki potrzebujemy? Jakie problemy prawne sprawiły największy kłopot? Jakich sytuacji spodziewamy się w związku z realizacją celów w 2024 roku? Pytania takie jak te są niezwykle ważne. Pozwalają bowiem dokonać pewnego rodzaju analizy naszych potrzeb. Jak w takim razie przeprowadzić takie działanie w sposób bardziej usystematyzowany? Zapraszamy do lektury.
Wstępne określenie potrzeb dotyczących stałej obsługi prawnej jest kluczowe dla skutecznego dostosowania oferty do rzeczywistych potrzeb. Nazbyt często mamy do czynienia z dwoma przepadkami:
Szczególnie w przypadku firm będących już na rynku kilka lat, niezwykle istotna jest analiza kwestii prawnych nie tylko z ostatniego okresu, ale ostatnich lat. Warto przeanalizować dotychczasowe sytuacje prawne, w które firma mogła być zaangażowana. Również w celu zidentyfikowania potencjalnych obszarów ryzyka. Często bowiem okazuje się, iż większość problematycznych sytuacji ma swoje źródło w jednym / dwóch obszarach, na które warto mieć szczególne baczenie.
Zaniechanie działań w obszarze prawnym może prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji i generować koszty, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie. Warto przeanalizować sytuacje prawne, które mieliśmy w ostatnich latach. Zarówno te, które spowodowały różnego rodzaju straty, ale również te, które miały pozytywne zakończenie. W wielu bowiem wypadkach owy szczęśliwy finał mógł się potoczyć inaczej. Warto przeanalizować potencjalne koszty również takich sytuacji. Jakie elementy ująć w analizie? Oto przykłady:
Taka analiza jest ważnym krokiem w efektywnym zarządzaniu finansami i zasobami nie tylko na etapie oceny opłacalności opieki prawnej w formie abonamentu. W wielu sytuacjach nie zdajemy sobie sprawy, jakie są całościowe koszty prawne ponoszone przez firmę. Typowa porada prawna, która często jest wstępnie ustalana jako jedyny koszt prawny może być zaledwie elementem większego zestawienia. Oto przykłady:
Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, w których rzadko która firma pozostaje niezmieniona w dłużej perspektywie. Strategia rozwoju i dopasowania się do oczekiwań klienta jest zatem niezwykle ważna. Dokonując analizy potrzeb prawnych warto wziąć to pod uwagę. Szczególnie jeśli planujemy dynamiczną ekspansję, zmianę podstawowych towarów / usług czy długofalową, szeroko zakrojoną zmianę polityki przedsiębiorstwa w kluczowych zakresach.
Określenie zasobów kapitałowych jakimi dysponujemy jest bardzo istotne. W większości przypadków koszt pomocy prawnej nie powinien być odczuwalny dla przedsiębiorstwa. Można go porównać w pewien sposób do kosztów obsługi księgowej. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw warto jednak dokonać bardziej szczegółowo takiej analizy. Chociażby po to, aby móc zarezerwować środki na ten cel w budżecie.
Po wykonaniu analizy potrzeb przedsiębiorstwa, warto dokonać podsumowania i określić, czy stała opieka prawna w formie abonamentu jest rozwiązaniem optymalnym. Rozwiązaniem, które pozwoli na dalszy rozwój firmy w warunkach ograniczonego ryzyka. Warto na tym etapie przeanalizować opłacalność nie tylko pod kątem czysto finansowym, ale również czasowym (ograniczenie strat czasowych związanych z realizacją kwestii prawnych), czy psychologicznych (większa pewność, iż kwestie prawne są pod kontrolą).
W przypadku chęci rozpoczęcia współpracy zapraszamy do kontaktu:
Napisz, co o tym sądzisz