Data aktualizacji: 27 stycznia 2023
Biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne, należy spodziewać się, iż w 2023 roku problem zadłużenia, szczególnie w sektorze B2B będzie narastał. Oznacza to, iż aby uniknąć problemów, powinniśmy położyć jeszcze większy nacisk na kwestie windykacji w przedsiębiorstwie. Na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury.
Prewencja jest znacznie skuteczniejsza niż reaktywność. Warto z początkiem roku opracować (jeśli go nie posiadamy) lub przeanalizować i wprowadzić modyfikacje do ogólnego planu zarządzania płatnościami i mitygacją ryzyk związanych z powstawaniem zadłużeń i zatorów płatniczych. Warto opracować procedury mające na celu szybką identyfikację potencjalnych problemów płatniczych, zanim powstaną lub jeśli powstały, zanim urosną do rangi dużego problemu w skali przedsiębiorstwa.
Warto dokonać inwentaryzacji należności oraz przekazać wezwania do potwierdzenia sald kontrahentom posiadającym zadłużenie. Warto również okresowo przeprowadzać analizę zadłużeń i przekazywać zestawienia zaległości dłużnikom. Takie rozwiązanie ma kilka istotnych zalet:
Planując strategię windykacyjną na 2023 rok, warto mieć na uwadze czynniki makroekonomiczne. Szczególnie problem inflacji oraz wzrostu kosztów energii i surowców (w niektórych branżach daleko przekraczający wskaźniki inflacyjne). Warto dokonać analizy ryzyka prowadzonych działań i szczególnie w przypadku branż mocno narażonych na wzrost kosztów, stosować bardziej rygorystyczne procedury tak, aby w przypadku wystąpienia problemów z płatnościami, móc zareagować znacznie szybciej.
Wspomniany wcześniej czas reakcji może być w wielu kwestiach kluczowy. Odkładanie działań, przesuwanie terminów, zwiększanie limitów kredytowych w oczekiwaniu na poprawę sytuacji, wydaje się nie najlepszą drogą w obecnym czasie. Szybkie efektywne działania, dadzą lepsze efekty.
Warto również przeanalizować procedury związane z samym procesem windykacyjnym. Opracować dodatkowe procesy mitygujące ryzyka oraz dołożyć starań, aby opracowane schematy działań były rzeczywiście realizowana. Nawet najdokładniejsza i najlepiej zoptymalizowana procedura nie będzie skuteczna, jeśli nie będzie używana.
W 2023 roku warto również dokonać analizy aktualnie poświęcanych zasobów (czasowych oraz finansowych) przeznaczonych na działania windykacyjne. Warto również dokonać symulacji i wprowadzić niezbędne zmiany w oparciu o dwa dodatkowe scenariusze:
Napisz, co o tym sądzisz