Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Windykacja w 2023 roku, od czego warto zacząć?

Data aktualizacji: 30 grudnia 2022

Przełom roku to zwykle moment na zamykanie nie dokończonych spraw oraz plany na przyszły rok. W przedsiębiorstwach to również czas porządkowania wielu kwestii. Warto nie zapomnieć również o sprawach związanych z zaległościami finansowymi i zarządzaniem przepływami. W niniejszym artykule wskażemy kilka aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Sprawy, które pozostały z 2022 roku

Windykacja należności to często dłuższy proces. Roczne ramy go nie dotyczą. Warto jednak przeanalizować wszelkie działania w tym zakresie, jakie podejmowano w poprzednim roku. Przeanalizować je i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Co ważne zaplanować działania w sprawach opóźnionych oraz w takich, w których jak dotąd nie zapadły ostateczne decyzje.
 

Zmiana zasad w nowym roku

Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w procesie obsługi płatności, warunków współpracy czy sposobie windykacji, koniec roku to idealny czas. Zarówno z uwagi na możliwość wprowadzenia zmian we własnych procedurach i dokumentacji (np. polityce rachunkowości), ale również mniejszemu oporowi kontrahentów przed zmianami – zmiany z początkiem roku spotykają się z większym zrozumieniem.
Warto przemyśleć zmiany w:

  • sposobie rozliczeń, w szczególności z kontrahentami posiadającymi zaległości finansowe,
  • warunkach współpracy – szczególnie w ujęciu momentu płatności,
  • sposobie postępowania w momencie, kiedy pojawiają się zaległości finansowe.

 

Weryfikacja sensowności przedsięwzięć

Warto również przeanalizować aktualne umowy z Klientami. Szczególnie w obecnym czasie zwiększonego wpływu inflacji na rentowność różnego rodzaju przedsięwzięć. Jeśli warunki nie są korzystne, warto podjąć próbę renegocjacji zasad współpracy.
 

Redukcja strat

Szczególnie w przypadku prowadzenia działań windykacyjnych we własnym zakresie, warto przeanalizować wszystkie otwarte sprawy i uczciwie oszacować koszty działań w przyszłym roku. Być może część z nich warto delegować na zewnątrz. Być może część z nich zwyczajnie warto zamknąć, ograniczając straty.
 

Weryfikacja procedur

Koniec roku to również idealny moment na analizę skuteczności, weryfikację i wprowadzenie zmian w procedurach windykacyjnych. Zarówno tych dotyczących samej interakcji z dłużnikiem, ale również procesów sprzedażowych, które mogą mieć wpływ na powstanie długów (np. poprzez sprzedaż usług kontrahentom niedostatecznie zweryfikowanym.
 

Weryfikacja kosztów

Warto również przeanalizować koszty działań windykacyjnych oraz wykonać rachunek zysków i strat. Być może działania, które prowadziliśmy do tej pory nie są już efektywne i należy wprowadzić zmiany. Jest to szczególnie istotne w przypadku samodzielnie prowadzonej windykacji. Może bowiem okazać się, iż ogólne koszty tych działań daleko przekraczają potencjalne zyski.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *