Data aktualizacji: 30 września 2022
Samodzielne odzyskiwanie zadłużenia to częste działanie szczególnie wśród mniejszych podmiotów, które z różnych powodów nie decydują się na outsourcing windykacji. Nazbyt często zdarza się jednak, iż w procesie samodzielnej windykacji popełniana jest duża ilość błędów, które mogą wpłynąć na wydłużenie całego procesu lub wręcz doprowadzają do niemożności ściągnięcia długu. W niniejszym artkule zajmiemy się kilkoma najczęstszymi przypadkami.
W przypadku windykacji czas jest kluczowy. Niestety najczęściej powielanym błędem jest odkładanie działań. Natłok innych obowiązków sprawia, iż niewygodna kwestia kontaktu z dłużnikiem, napisania ponaglenia, wysłania maila jest odkładana w nieskończoność. Jest to problem z kilku powodów:
Drugim, częstym błędem popełnianym przy samodzielnej windykacji jest brak konsekwencji. Szczególnie pod kątem ustaleń z dłużnikiem. W sytuacji, w której dłużnik otrzymuje informację z ostatecznym terminem płatności, po którym zostaną powzięte dodatkowe działania (np. wstrzymanie realizacji usług, zakończenie współpracy, czy wejście na drogę sądową), nie zostają uregulowane, a mimo tego konsekwencje nie występują, jest to jasny sygnał dla dłużnika, iż taki stan rzeczy może utrzymywać się jeszcze przez długi czas.
Emocje są rzeczą normalną. Szczególnie w sytuacji związanych z zadłużeniem. Zbyt często zdarza się jednak, iż emocje przysłaniają zdrowy rozsądek i wizję celu. Ostatecznym celem windykacji jest odzyskanie należności. Wdawanie się w utarczki słowne z dłużnikiem nic w tej kwestii nie daje. Co najwyżej możemy spowodować jeszcze większy opór dłużnika. Warto również pamiętać, aby decyzje, które podejmujemy bazowały wyłącznie na danych.
Problemem również może okazać się nieznajomość prawa. Nie tylko związanego z windykacją, ale również prawa charakterystycznego dla danej branży. W pierwszej kolejności warto dokładnie prześledzić zapisy umowy, następnie sięgnąć do odpowiednich przepisów. Jeśli mamy wątpliwości, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z pomocy podmiotów zewnętrznych.
W zasadzie wszystkie cztery poprzednie błędy można przynajmniej zminimalizować wcześniej opracowując procedury działania w tego typu sytuacjach. Co istotne nie należy skończyć na ich opracowaniu. Należy je przede wszystkim czynnie stosować. Każda, nawet najlepsza procedura nie będzie skuteczna, jeśli nie będzie prawidłowo i konsekwentnie stosowana.
Napisz, co o tym sądzisz