Data aktualizacji: 17 czerwca 2022
Windykacja należności może być bardzo stresującą czynnością. Dosyć często są to sytuacje związane ze sporem co do wystąpienia długu, negocjacjami, próbami przedłużenia płatności w nieskończoność. Jest to problem szczególnie w małych i średnich firmach, w których nie ma osób zatrudnionych i delegowanych wyłącznie do tego typu działań. Zadaniami z zakresu windykacji zajmuje się właściciel przedsiębiorstwa lub pracownik przez niego asygnowany, którego zakres obowiązków zazwyczaj jest zupełnie inny i który nie jest przygotowany do prowadzenia tego typu działań.
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których windykacja jest czynnością stresującą. W mniejszym lub większym stopniu stres dotyczy każdego. Dlaczego tak się dzieje? Oto najczęstsze przypadki:
Istnieje kilka sprawdzonych technik, które pozwalają zminimalizować stres związany z prowadzeniem działań windykacyjnych. Poniżej omówimy najważniejsze. Warto jednak mieć świadomość, że mogą one pomóc, ale najczęściej nie zredukują do zera czynników stresogennych. Z pewnością pomogą go zminimalizować, jednak szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych spraw miejmy świadomość, że stres nadal będzie się pojawiał.
W myśl powiedzenia „przezorny zawsze przygotowany” zadbajmy o stworzenie odpowiedniej dokumentacji przed rozpoczęciem działań. W idealnej sytuacji taka dokumentacja powinna powstawać jeszcze przed wystąpieniem konieczności windykowania zadłużenia. Już na etapie rozpoczynania współpracy z klientem. Wszelkiego rodzaju ustalenia, które możemy udokumentować nie zaszkodzą w codziennych relacjach z kontrahentem, a w przyszłości mogą okazać się istotnym materiałem dowodowym.
Dobre praktyki w tym zakresie:
W wielu sytuacjach przynajmniej na wstępie windykacja wymaga kontaktu telefonicznego lub osobistego spotkania w celu polubownego rozwiązania problemu. Dla większości osób jest to najbardziej stresujący element windykacji. Bądźmy do niego odpowiednio przygotowani:
Często sama świadomość konieczności rozpoczęcia działań jest również bardzo stresująca. W rezultacie działania są odkładane na kolejny tydzień, miesiąc, kwartał. Badania pokazują jednak, że takie działania nie redukują stresu. Jest wręcz przeciwnie. Poza świadomością nieuchronności wykonania zadań dochodzi jeszcze stres związany z poczuciem winy odłożenia realizacji działań oraz możliwości pogłębienia problemu.
Na domiar złego im dłużej zwlekamy, tym szanse na bezproblemowe odzyskanie należności są niższe. Warto o tym pamiętać, planując kolejne działania.
Posiadanie planu działania to kolejny bardzo istotny element. Mówimy tutaj o dwóch kwestiach:
Alternatywą do powyższych sposobów jest powierzenie odzyskania długu wyspecjalizowanej jednostce, takiej jak kancelaria adwokacka. Minimalizujemy w ten sposób większość kontaktów z dłużnikiem i ograniczamy się w zasadzie do przekazania całego materiału dowodowego kancelarii. To w większości przypadku rozwiązanie przynajmniej warte głębszego rozważenia.
W przypadku chęci nawiązania współpracy lub wyceny działań, zapraszamy do skorzystania z informacji podanych poniżej:
Napisz, co o tym sądzisz