Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Pożyczka dla osoby prywatnej – typowe problemy

Data aktualizacji: 19 listopada 2021

Pożyczki udzielane na rzecz osób prywatnych, szczególnie przez osoby prywatne, nie są niczym nowym. Wątpliwości powstają jednak w sytuacji powstania zadłużenia i konieczności windykowania takiego zadłużenia. Niestety w wielu przypadkach dochodzenie roszczeń z tego tytułu może być utrudnione. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć kilka problemów i zaproponować rozwiązania, które zawczasu zminimalizują ryzyko.

Brak umowy i dokumentacji

Problem odpowiedniego udokumentowania pożyczki to najczęstsza komplikacja w tego typu sprawach. Szczególnie w przypadku udzielenia pożyczki członkom rodziny lub bliskim znajomym, rezygnujemy z tradycyjnej, pisemnej formy. Zgodnie z art. 720 § 2 kodeksu cywilnego, umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga formy dokumentowej. Warto o tym fakcie pamiętać. Warto również zauważyć, iż wymogiem jest forma dokumentowa, niekoniecznie spisana umowa. Może to być np. SMS czy email.

Doradzamy jednak skorzystanie z umowy w tradycyjnej formie. Pozwoli to na wyjaśnienie w jej treści wszelkich wątpliwości i określenie pełnych zasad, na jakich pożyczamy środki. Brak umowy, czy też formy dokumentowej, nie powoduje nieważności czynności, jednak znacznie komplikuje późniejsze działania.
 

Nieustalony termin płatności

Częstym problemem jest również brak dokładnie określonego terminu, w jakim pożyczka powinna zostać zwrócona oraz konsekwencji grożących za nieterminową spłatę. Jest to problem zazwyczaj powiązany z wcześniej omawianą kwestią braku umowy. Zdarzają się jednak umowy, które również nie zawierają takiej informacji.

Doradzamy zawsze ściśle określać ostateczny termin spłaty zadłużenia. Alternatywnie, w wyjątkowych sytuacjach, termin spłaty może zostać uzależniony od innych czynników. Czynniki te jednak również powinny zostać jednoznacznie określone. Warto w takiej sytuacji określić również nieprzekraczalną datę, po której niezależnie od innych kwestii pożyczka powinna zostać zwrócona.
 

Trudność weryfikacji pożyczkobiorcy

W przypadku osób prywatnych weryfikacja ich uczciwości może nastręczać problemów. Powinniśmy jednak wykonać przynajmniej minimalny wywiad, aby sprawdzić, czy np. nasz pożyczkobiorca nie posiada niespłaconych zobowiązań u innych osób. Niestety zdarzają się sytuacje, w których po procesie windykacji polubownej, postepowaniu sądowym, oddaniu sprawy do komornika, okazuje się, iż przed nami mamy znacznej wielkości listę innych dłużników czekających na uregulowanie zobowiązań.

Reasumując: weryfikujmy, komu udzielamy pożyczki.
 

Problemy z egzekucją

Punkt ten jest w pewien sposób powiązany z poprzednią kwestią. Aby zminimalizować szansę na wystąpienie problemów podczas ewentualnej egzekucji zadłużenia, weryfikujmy pożyczkobiorców. Warto również przeanalizować sytuację materialną potencjalnego dłużnika oraz dochody (np. czy osoba jest zatrudniona) i aktywa (posiadane nieruchomości, udziały etc.), które mogą stać się przedmiotem późniejszej egzekucji.
 

Podstawowe zasady, którymi warto się kierować

Warto przyjąć kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy się kierować:

  • udzielajmy pożyczek na podstawie pisemnych umów,
  • zadbajmy o precyzyjne zapisy umowy,
  • dokonajmy sprawdzenia wiarygodności potencjalnego pożyczkobiorcy oraz stanu jego posiadania,
  • jeśli mamy wątpliwości, nie udzielajmy pożyczki,
  • w przypadku opóźnień w spłacie, działajmy od razu, bez zbędnej zwłoki.

 

Zobacz również wersję video

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *