Data aktualizacji: 2 września 2022
W niniejszym artykule postaramy się stworzyć swego rodzaju podstawowy słownik pojęć związanych z windykacją. Dosyć często powstają problemy z np. poprawną identyfikacją kim jest dłużnik, a kim wierzyciel, czy dług i wierzytelność to to samo, czym różni się monit od wezwania do zapłaty etc. Zapraszamy do lektury.
To podstawowa kwestia. Słowo pochodzące z łaciny – vindicatio – dochodzenie roszczeń. Czyli wszelkie działania podejmowane w celu odzyskania zadłużenia wobec podmiotu, który posiada niezaspokojone roszczenia wobec innego podmiotu. Oczywiście mówimy o wszelkich działaniach zgodny z literą prawa. Elementem procesu windykacji możemy nazwać zarówno prostą czynność, jak np. telefon przypominający o zadłużeniu, jak również wieloetapowe działanie polegające na złożeniu pozwu przeciwko dłużnikowi, przeprowadzenie całego procesu sądowego oraz doprowadzenie do egzekucji zadłużenia.
Najważniejszym elementem postępowania windykacyjnego jest konkretne ustalenie obu stron, których dotyczą działania.
Dłużnik
Strona (może to być zarówno osoba fizyczna, jak i podmiot prawny), która powinna spełnić świadczenie na rzecz wierzyciela.
Wierzyciel (podobnie, jak w przypadku dłużnika, może to być zarówno osoba fizyczna, jak i podmiot prawny), która powinna otrzymać świadczenia od dłużnika. Warto również zaznaczyć, iż częstym błędem jest pomylenie dłużnika – podmiotu prawnego z reprezentantem tegoż dłużnika. Dla przykładu: jeśli zobowiązanie zaciągnęła spółka z o.o. , ona jako podmiot jest dłużnikiem. Osoby, które działały w jej imieniu były jej reprezentantami (o ile posiadały odpowiednie uprawnienia). Jednak co do zasady działania windykacyjne kierowane są przeciwko podmiotowi prawnemu – dłużnikowi.
Prawo żądania przez wierzyciela uzyskania określonego świadczenia od dłużnika.
Dług
W tym miejscu warto zwrócić uwagę, iż nie jest to to samo co wierzytelność. Dług jest świadczeniem (nie prawem do świadczenia), które wierzyciel powinien uzyskać od dłużnika.
Wierzytelność wymagalna
Wierzytelność, której termin płatności już upłynął. Dla przykładu może to być faktura VAT, z 01-07-2022, której termin płatności określony jest na dzień 07-07-2022. W dniu 08-07-2022 wierzytelność jest już wymagalna. Taka wierzytelność może być windykowana.
Wierzytelność niewymagalna
Wierzytelność, której termin płatności jeszcze nie upłynął. Dla przykładu może to być faktura VAT, z 01-07-2022, której termin płatności określony jest na dzień 07-07-2022. Na dzień 03-07-2022 wierzytelność taka nie jest wymagalna. Można wobec niej podejmować wyłącznie działania prewencyjne.
Postępowanie polubowne obejmuje szereg działań mających doprowadzić do dobrowolnego uregulowania długu. W ramach tego etapu windykacji często dochodzi do podpisania z dłużnikiem porozumienia/ugody o spłatach ratalnych wcześniej uzgodnionych z wierzycielem.
Odsetki od zadłużenia
Odsetki za opóźnienia w płatności zobowiązania. Mogą to być odsetki wynikające z ustawy lub odsetki wynikające z zapisów umowy.
Monit
Forma przypomnienia dłużnikowi o konieczności uregulowania zobowiązania.
Wezwanie do zapłaty
„Oficjalne” wezwanie dłużnika do spłaty zadłużenia. Zwykle jest to sygnał dla dłużnika o chęci rozpoczęcia postępowania sądowego.
Postępowanie sądowe obejmuje przygotowanie dokumentów do sporządzenia pozwu oraz złożenie pozwu w sądzie w celu uzyskania nakazu zapłaty lub wyroku.
Nakaz zapłaty – orzeczenie sądowe, które stanowi tytuł egzekucyjny. Tytuł ten uprawnia do wnioskowania o uzyskanie klauzuli wykonalności.
Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności – wniosek po uzyskaniu nakazu zapłaty o możliwość przymusowego dochodzenia spłaty zobowiązań.
Nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności – tytuł wykonawczy, z którym możemy udać się do komornika w celu przymusowego dochodzenia spłaty zobowiązań.
Postępowanie egzekucyjne obejmuje przygotowanie dokumentów i informacji o dłużniku koniecznych do wszczęcia egzekucji.
Koszty windykacji bardzo trudno wycenić bez posiadania dodatkowych informacji dotyczących m.in.:
Nasza kancelaria posiada jednak w swojej ofercie usługę bezpłatnej wyceny windykacji. Wystarczy wypełnić formularz i poczekać na kontakt z naszej strony. Formularz bezpłatnej wyceny windykacji znajduje się pod tym adresem
Napisz, co o tym sądzisz