Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Przed końcem roku wykonaj remanent zadłużenia

Data aktualizacji: 18 grudnia 2020

Koniec roku w przedsiębiorstwach to szczególny moment z uwagi na konieczność zamknięcia i/lub dopilnowania wielu spraw. To również moment, aby jeszcze przed zamknięciem i rozliczeniem roku (czy to w działalności gospodarczej, czy różnego typu spółkach) dokonać swego rodzaju remanentu aktualnego zadłużenia i spróbować uregulować przynajmniej część kwestii.

Zadłużenia wobec naszego przedsiębiorstwa wygodnie jest podzielić na kilka kategorii, w zależności okresu opóźnienia w płatnościach.

Zadłużenia dłuższe niż rok

Wszelkiego rodzaju zadłużeniom naszych kontrahentów, które przekraczają już okres 12 miesięcy warto przypisać oddzielną kategorię. Windykację tych zadłużeń powinniśmy potraktować priorytetowo. Z każdym miesiącem szanse na odzyskanie długu maleją. Nie warto więc zwlekać z podjęciem działań. Z drugiej strony ryzykujemy możliwość przedawnienia się roszczenia, co dodatkowo komplikuje sprawy. W kwestii zadłużeń, których ściągalność jest wysoce wątpliwa, warto jeszcze przed końcem roku skonsultować się z działem księgowym i omówić dostępne możliwości ewentualnego rozliczenia długu w kosztach firmy.
 

Zadłużenia z tego roku

Warto przeanalizować również sytuację oraz zadłużenie kontrahentów powstałe w bieżącym roku kalendarzowym. W wielu przypadkach rozpoczęcie windykacji jeszcze w tym roku może znacznie zwiększyć szanse na odzyskanie należności. Szczególnie w przypadku mniejszych kwot lub podmiotów, które z końcem roku powinny zrealizować cały swój budżet.

Mając również zestawienie płatności dłużników na przestrzeni całego ostatniego roku, możemy zidentyfikować podmioty, które wymagają analizy opłacalności współpracy. Niekiedy należy rozważyć także podjęcie trudnych (aczkolwiek koniecznych) decyzji o zmianie warunków (lub zakończeniu) współpracy.
 

Zadłużenia z ostatniego miesiąca

W wielu branżach ostatni kwartał jest również okresem największego ruchu. Często inne aspekty funkcjonowania firmy zostają zmarginalizowane. W przypadku zadłużeń z ostatniego okresu również warto powziąć działania. W wielu przypadkach zadłużenie ma szansę zostać uregulowane natychmiastowo.
 

Potwierdzenia sald

Przedsiębiorstwa prowadzące pełne księgi rachunkowe są zobowiązane do potwierdzenia sald z kontrahentami. Mimo, iż termin tych działań mija dopiero w styczniu kolejnego roku, warto rozważyć potwierdzenie sald jeszcze w bieżącym roku. Daje nam to szansę na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i ewentualne rozliczenie różnic jeszcze w aktualnym roku kalendarzowym.
 

Analiza zadłużenia i wprowadzenie procedur zaradczych

Mając wszystkie najistotniejsze informacje, warto przeprowadzić analizę sytuacji związanej z zadłużeniami. Może korzystnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie (lub modyfikacja) procedur, które w kolejnym roku poprawiłyby sytuację w tym zakresie. Przykładowe elementy, które warto wziąć pod uwagę:

  • wprowadzenie monitów po przekroczeniu terminu płatności,
  • wzory pism i procedura ich przesyłania do dłużników,
  • zatrudnienie kancelarii prawnej, która przejmie kwestie windykacji w firmie,
  • wprowadzenia dodatkowych zapisów w umowach z kontrahentami.

 

Pytania? Chętnie pomożemy

W przypadku pytań związanych z obsługą windykacyjną, jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy również do skorzystania z bezpłatnej wyceny windykacji. Formularz dotyczący tej usługi dostępny jest pod adresem: https://www.staniszewski-kancelaria.pl/wycena-windykacji..
 

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *