Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 

Umowa o pracę na czas określony – sposoby jej rozwiązania

Data aktualizacji: 3 września 2012

Umowa o pracę na czas określony jest jedną z kilku form zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Rozwiązanie takiej umowy z uwagi na jej charakter ma również swoje zasady o których mowa poniżej. Przede wszystkim istotną rzeczą jest czy w umowie na czas określony znajduje się postanowienie dające możliwość wypowiedzenia tej umowy przed terminem na jaki została zawarta. Jest to dość ważne, gdyż zgodnie z treścią art. 33 kodeksu pracy – „Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem”.

Zasada jest taka, że umowy o pracę zawartej na czas określony nie można wypowiedzieć. Od powyższej reguły wprowadzony został natomiast wyjątek, ale tylko dla umowy o pracę zawartej na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Strony takiej umowy mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Zgodnie z powyższą zasadą, umowy terminowe – czyli na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na okres próbny ulegają rozwiązaniu z nadejściem terminu. Rozwiązanie umowy zawartej na czas określony – w myśl art. 30 § 1 pkt 4 kodeksu pracy – następuje z upływem czasu, na który była ona zawarta. Dlatego należy zbadać, czy umowa o pracę z pracownikiem ma takie zastrzeżenie.

A teraz wyjątki od zasady:

  • Oczywiście jak każda umowa, również i ta na czas określony może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron w każdym czasie, co wynika z treści art. 30 § 1 ust. 1 kodeksu pracy.
  • Umowa o pracę na czas określony może być również rozwiązana bez wypowiedzenia z winy pracownika – czyli dyscyplinarnie na podstawie art. 52 kodeksu pracy. W razie rozwiązania bez wypowiedzenia umowy na czas określony, pracodawca ma tutaj obowiązek podać na piśmie przyczynę swojej decyzji.
  • Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony, bez względu na ustalony przez strony termin jej trwania oraz bez względu na to, czy przewidziały one taką możliwość, jest dopuszczalne wtedy, gdy dochodzi do likwidacji lub upadłości pracodawcy ( art. 41 (1) § 2 kodeksu pracy). Okres wypowiedzenia wynosi wówczas dwa tygodnie.
  • Wreszcie umowa o pracę na czas określony może być także wypowiedziana, bez jakichkolwiek klauzul, co do takiej możliwości i bez względu na długość terminu, na jaki została zawarta, w razie zwolnień z pracy dokonywanych na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844). – tzw. zwolnienia grupowe.

Na koniec wspomnę tylko, że wypowiadając umowę o pracę zawartą na czas określony, pracodawca nie musi pracownikowi podawać przyczyny zwolnienia. Ponadto dla prawidłowości wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony wymaga się, aby oświadczenie pracodawcy zostało wyrażone we właściwej (pisemnej) formie oraz aby rozwiązanie tej umowy następowało z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.

Wspomnieć muszę również, iż w razie rozwiązania umowy o pracę na czas określony, z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, pracownikowi przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje za czas, do którego umowa o pracę miała trwać, nie więcej jednak niż za trzy miesiące, co wynika z art. 58 kodeksu pracy.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *