Windykacja i prawo - blog kancelarii prawnej

adwokata Dariusza Staniszewskiego

 
 
wspólnota mieszkaniowa

Kancelaria prawna, a windykacja długów – dlaczego warto podjąć współpracę z kancelarią.

Data aktualizacji: 10 sierpnia 2012

W praktyce większość przedsiębiorców działających na rynku niestety, ale trzeba to stwierdzić ma problemy z opóźnieniami płatności lub nawet brakiem spłaty należności od swoich kontrahentów. Im więcej takich niespłaconych zobowiązań, tym bardziej płynność firmy ulega zachwianiu. Ważne zatem jest, aby zabezpieczyć swoje wierzytelności i powierzyć prowadzenie windykacji należności profesjonalistom.

Oczywiście, co do zasady przedsiębiorca może samodzielnie zmagać się z dłużnikami zatrudniając w ramach swojej firmy pracowników zajmujących się windykacją, jednak nie zawsze jest to rozwiązanie skuteczne i może być dodatkowo bardziej kosztowne niż skorzystanie z usług zewnętrznej kancelarii prawnej specjalizującej się w windykacji długów. Ponadto pomimo zaangażowania w firmie pracowników do spraw windykacji, często występuje potrzeba skorzystania z usług kancelarii prawnej lub adwokata, zwłaszcza, gdy sprawa została skierowana do sądu.

Współpraca z profesjonalną kancelarią prawną zajmującą się windykacją należności okazuje się w praktyce nie tylko tańsza, ale jednocześnie bardziej efektywna. Działania kancelarii prawniczej w zakresie windykacji długów obejmują najczęściej cały proces odzyskiwania długów, a więc od  działań pozasądowych poczynając, a kończąc na reprezentowaniu Klientów w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym.

Windykacja przedsądowa ma na celu podjęcie wszelkich dostępnych środków, aby w sposób polubowny dłużnik dobrowolnie dokonał zapłaty należności, bez wszczynania postępowania sądowo-egzekucyjnego. Jest to skuteczny, a jednocześnie tani sposób odzyskania należności. Przekazanie sprawy windykacyjnej kancelarii prawnej na tym etapie, pozwala wierzycielowi na uzyskanie wsparcia prawnika posiadającego doświadczenie w negocjacjach z dłużnikami i doprowadzaniu do dobrowolnej spłaty należności.

W sytuacji, gdy dłużnik nie dokonuje spłaty długów na drodze polubownej, konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego i egzekucyjnego. Na tym etapie kancelaria prawna przeprowadza wszelkie niezbędne czynności potrzebne do uzyskania tytułu wykonawczego – przygotowuje pełną dokumentację procesową, składa pozew oraz monitoruje stan sprawy w sądzie. Nawet po wszczęciu postępowania sądowego istnieje możliwość dobrowolnej spłaty zobowiązania przez dłużnika i często na tym etapie przy wsparciu dobrego adwokata dochodzi do zawarcia ugody sądowej.

Powierzając prowadzenie windykacji kancelarii prawnej, przedsiębiorca powinien przeanalizować jej ofertę nie tylko pod względem ceny. Równie ważnym jest posiadane przez kancelarię doświadczenie w zakresie windykacji wierzytelności, czy kompleksowość oferowanych usług, co może mieć istotne znaczenie dla skutecznej windykacji długów. Dlatego odpowiedź, czy warto podjąć współpracę z kancelarią prawną pozostawiam każdemu przedsiębiorcy do przemyślenia, nie tylko pod względem kosztów takiej współpracy, ale również efektywności i skuteczności w odzyskaniu należności od swoich dłużników.

Sprawdź powiązane z artykułem usługi naszej kancelarii:

Jak bardzo podobał Ci się artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił artykułu. Bądź pierwszy!

Napisz, co o tym sądzisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *